To jedna z najbardziej oczekiwanych premier tej jesieni. Laureatka nagrody Pulitzera 2011 w kategorii fikcja, powieść Jennifer Egan " Zanim dopadnie nas czas" trafiła w środę do polskich księgarń.

Jury Pulitzera nagrodziło Jennifer Egan za inwencję twórczą w ukazywaniu procesu dojrzewania we współczesnym świecie określonym mianem ery digitalnej, czyli cyfrowej.

"Kiedy w środku dnia na chwilę się zatrzymasz, przestaniesz robić cokolwiek - czy słyszysz, jak płynie czas...? Oczywiście, że nie! Myślisz, że warto byłoby coś zmienić, ale nie masz czasu na małe sprawy, a co dopiero na rewolucje w swoim życiu. Dajesz się okradać. Powoli. Ze wszystkiego. Z marzeń, które snujesz coraz ciszej, po kryjomu" - przestrzega w książce autorka.

To, jak "pożera" nas cyfrowy świat Egan pokazuje na przykładzie dwójki bohaterów: Benniego Salazara, podstarzałego punka i właściciela wytwórni płytowej oraz jego asystentki Sashy. Żadne z nich nie zna przeszłości drugiego. Poznaje ją jednak wraz z intymnymi szczegółami i historiami osób, które spotykali oni na swej drodze, czytelnik. Razem z bohaterami przechodzimy od ery szumiących płyt analogowych i amatorskich kapeli punkowych wykrzykujących swoje emocje na żywiołowych koncertach do "ściągania kawałków z neta", mp3 i doskonałych nośników dźwięku.

Jennifer Egan po mistrzowsku i z ogromną psychologiczną wnikliwością przedstawia proces dojrzewania i starzenia się we współczesnych czasach nazywanych erą cyfrową.

Jej opowiadania regularnie ukazują się na łamach takich czasopism, jak "The New Yorker", "Harper's Magazine" i "GQ", pisuje też felietony do "The New York Times Magazine". W Polsce ukazały się do tej pory dwie jej książki: "Niewidzialny cyrk" i "Spójrz na mnie". Podobnie jak poprzednie, również najnowsza powieść ukazuje się nakładem wydawnictwa Rebis.

Telewizja HBO już zakupiła prawa do ekranizacji "Zanim dopadnie nas czas". Książka zostanie zaadaptowana na serial, a Jennifer Egan będzie pracować przy projekcie jako konsultantka.