Ponad 150 stron, 164 fotografie i dokumenty, estradowe sukcesy i porażki Anny German opisała w nowej biografii artystki Mariola Pryzwan . "Pomyślałam, że warto opublikować to, co sama piosenkarka napisała i powiedziała o sobie" - mówi autorka. Premiera książki - 22 sierpnia.

"Książka ma 156 stron, w tym 164 fotografie i dokumenty, w większości z rodzinnego archiwum pana Zbigniewa Tucholskiego, męża piosenkarki. Są w niej relacje piosenkarki z festiwali w Ostendzie i Neapolu, jej refleksje o piosence polskiej, rosyjskiej i włoskiej, które dobrze znała. Są informacje o tym, co lubiła, jak pięknie i ciepło mówiła o swoich najbliższych" - opowiada PAP Life autorka "Anny German o sobie".

W tej swoistej biografii można przeczytać o latach studenckich Anny German (studiowała geologię na Uniwersytecie Wrocławskim - przyp. PAP Life)), o jej współpracy z teatrem studenckim Kalambur, wreszcie - o tym, czym była dla niej muzyka i co myślała o szczęściu.

"W poprzedniej mojej książce +Tańcząca Eurydyka+ inni mówili o Annie German. Pomyślałam, że warto opublikować to, co sama piosenkarka napisała i powiedziała w wywiadach prasowych i radiowych - polskich i włoskich. Po prostu oddałam jej głos" - wyjaśnia Mariola Pryzwan, która w swoim domu posiada bogatą kolekcję płyt, książek i pamiątek związanych ze German.

Wielbicieli piosenkarki mogą zainteresować nowe, nieznane fakty z jej życia. "Myślę, że nie wszyscy wiedzą, że artystka przeprowadziła wywiady ze swymi kolegami piosenkarzami: Katarzyną Bovery i Markiem Grechutą. Prowadziła program radiowy +Spotkania z Anną German+. Napisała książkę wspomnieniową - to wszystko w czasie kilkuletniej rehabilitacji i rekonwalescencji po wypadku samochodowym, któremu uległa we Włoszech w sierpniu 1967 roku" - przypomina Pryzwan.

"Przypadł jej w udziale trudny los, na który się nie skarżyła. Była nie tylko wspaniałą, wszechstronnie utalentowaną piosenkarką, ale także czarującym, inteligentnym, wrażliwym i pełnym ciepła człowiekiem" - dodaje autorka książki.

Mariola Pryzwan jest autorką książek biograficznych. Opisała życie poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Marka Grechuty, Haliny Poświatowskiej i Zbigniewa Cybulskiego. Pracuje w jednej z warszawskich bibliotek. Książka "Anna German o sobie" jest trzynastą pozycją w jej bibliografii.

Anna German (1936 - 1982) była popularną piosenkarką w latach 60. i 70. XX wieku. Słuchacze wciąż pamiętają jej przeboje - "Tańczące Euredyki" i "Człowieczy los". Laureatka festiwali m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, San Remo, Neapolu, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. Dwukrotnie uznana za najpopularniejszą polską piosenkarkę wśród Polonii amerykańskiej (1966, 1969). Zdobywczyni złotej płyty za longplay "Człowieczy los" (1972 r.).