Największą parówkę świata można kupić w Chicago, rekordowa kolekcja lalek Barbie liczy 15 tys. sztuk, najniższy pojazd dopuszczony do ruchu zaprojektowali Japończycy. Na rynek trafiła 57. edycja Księgi Rekordów Guinnessa. Część publikacji dostępna jest w formacie 3D.

Z publikacji można się dowiedzieć, kto ma największe w świecie bicepsy, gdzie jest największy pies, a gdzie najmniejszy byczek. Wrażenie robi też najbardziej wymyślna perkusja, złożona z kilku zestawów bębnów, połączonych w jedną, przypominająca muzyczną piramidę.

Najniższy pojazd dopuszczony do ruchu drogowego. Licząc od ziemi do najwyższego punktu ma niespełna 45,2 cm. Samochód zaprojektowali nauczyciele i uczniowie z Asakuchi w Japonii.

Do tegorocznej edycji Księgi Rekordów Guinnessa trafiła też największa parówka świata. Waży ponad 3 kg i można ją kupić w Chicago za 36 USD.

Największą w świecie kolekcję lalek Barbie posiada 52. letnia Bettinsa Dorfmann z Niemiec. Kolekcja liczy 15 tys. sztuk, dość aby zapełnić pokaźny pokój. Pani Dorfmann zbierała lalki od 1993 roku.

Posiadaczem największych bicepsów o obwodzie 64,77 cm jest urodzony w Aleksandrii w Egipcie 24. letni Moustafa Ismail. Obwód jego bicepsów, jest większy niż obwód głowy niektórych ludzi... Ismail liczy na to, że rekord ułatwi mu karierę zawodowego kulturysty.

Najstarszą, wciąż czynną, gimnastyczką jest emerytowana nauczycielska WF-u 86. letnia Johanna Quaas z Lipska, a najcięższym sportowcem świata jest Sjarran Alexander, który waży 203,21 kg i uprawia japońskie zapasy sumo.

Wśród zwierząt do Księgi Rekordów trafił pies rasy Great Dane, którego właściciele - amerykańska rodzina wychodząc z nim na spacer musi opędzać się przed pytaniami, czy to przypadkiem nie koń udający psa? Pies mierzy 1,176 metra licząc od poziomu ziemi do kłębu, czyli najwyższego punktu tułowia, położonego na szczycie łopatek.

Z kolei największym w świecie kotem jest "Trouble" - krzyżówka domowego kota z afrykańskim drapieżnikiem serwalem.

Zapis w Księdze Rekordów uratował życie najmniejszemu byczkowi świata zwanego Archie, którego wysokość w kłębie wynosi niespełna 76,2 cm. Gdyby był normalnego wzrostu trafiłby pod nóż i skończyłby na talerzu, a tak został domowym zwierzakiem i mieszka w Armagh w Irlandii Północnej.

Japończyk Kauhiro Watanabe ostrzyżony na Mohikanina jest dumnym posiadaczem najwyższego w świecie pióropusza włosów wysokości ponad 0,9 m. Hodował go przez 15 lat i do najnowszej edycji Księgi Rekordów Guinnessa trafił po raz trzeci.

By doprowadzić pióropusz do pozycji pionowej fryzjer musi się dokoła niego uwijać przez 2 godziny i użyć, co najmniej trzech pojemników spreju do włosów. Watanabe zapuścił włosy w proteście wobec japońskiego społeczeństwa.

Księga opublikowana w 22 językach sprzedawana jest w ponad 100 krajach.