Najlepsze lotniska świata w 2013 roku

Skytrax opublikowało tegoroczny ranking najlepszych lotnisk świata. Klasyfikacja powstała na podstawie głosów ponad 12 milionów podróżnych ze 108 krajów. Zobaczcie galerię 10 najlepszych lotnisk na świecie.

  • 10. miejsce - Heathrow – największe pod względem odprawianych pasażerów lotnisko w Europie. Londyńskie lotnisko Heatrhow w 2012 roku obsłużyło 70 mln pasażerów. Pasażerowie są obsługiwani w jednym z pięciu terminali. Heathrow jest jednym z pięciu portów lotniczych obsługujących metropolię londyńską (obok City, Gatwick, Stansted oraz Luton), i jedynym z dwu (oprócz portu City) leżącym na obszarze Wielkiego Londynu.
  • 9. miejsce - Lotnisko Tokio Haneda. Jest to jedno z dwóch głównych lotnisk, które obsługują tokijską aglomerację. W 2012 roku lotnisko Haneda obsłużyło ponad 66 mln pasażerów. Haneda obsługuje przede wszystkim ruch krajowy, ponieważ większość międzynarodowych lotów z i do Tokio jest obsługiwana na lotnisku Narita.
  • 8. miejsce - Lotnisko w Vancouver.17,5 mln pasażerów przewinęło się przez lotnisko w Vancouver w 2012 roku. Dzięki temu port lotniczy, jest drugim największym pod względem ruchu kandayjskim lotnisku (na pierwszym miejscu jest port lotniczy Toronto Pearson, który obsłużył prawie 35 mln pasażerów). Lotnisko w Vancouver posiada 3 terminale.
  • 7. miejsce - Lotnisko Zurych Kloten – największy szwajcarski port lotniczy, który w 2011 roku obsłużył ponad 24 mln pasażerów. Kloten jest bardzo wygodnym lotniskiem, dla pasażerów transferowych. Ciche, przestronne, dobrze oznakowane, nowoczesne lotnisko jest jednym z bardziej przyjaznych dla pasażerów europejskich lotnisk.
  • 6. miejsce - Lotnisko w Monachium – drugi pod względem ilości obsługiwanych pasażerów port lotniczy w Niemczech. Przez dwa terminale w 2012 roku przewinęło się ponad 38,4 mln pasażerów. Lotnisko w Monachium jest jednym z 3 hubów (czyli lotnisk przesiadkowych) niemieckiej Lufthansy (obok Frankfurtu i Dusseldorfu).
  • 5. miejsce - Port lotniczy w Pekinie - Stołeczny port lotniczy Pekin szybko stał się jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk świata w ostatniej dekadzie. W 20005 roku w Pekinie odprawiono 30 mln pasażerów, zaś w zeszłym roku aż prawie 82 mln, co pozwoliło na tytuł jednego z najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie. Lotnisko w Pekinie posiada 3 terminale, z których Terminal 3 jest jednym z największych terminali na świecie oddany w jednym etapie z powierzchnią 986 000 metrów kwadratowych. Ale nawet tak wielkie lotnisko nie jest w stanie pomieścić rosnącego ruchu, w związku z czym Chińczycy planują budowę, nowego lotniska, które będzie w stanie obsługiwać rocznie od 120 milionów do 200 milionów pasażerów rocznie.
  • 4. miejsce - Port lotniczy w Hongkongu – jedno z najlepszych lotnisk świata. Posiada jeden z największych terminali pasażerskich świata. Lotnisko położone jest na sztucznej wyspie. Przez terminal w Hongkongu w zeszłym roku przewinęło się ponad 56 mln pasażerów.
  • 3. miejsce - Lotnisko Schiphol w Amsterdamie – największy port lotniczy w Holandii i jeden z bardziej znaczących w Europie. Lotnisko w Amsterdamie posiada aż 7 dróg kołowania, co może spowodować, że kołowanie do startu może zając kilka dobrych minut. Prawie 50 mln pasażerów podróżowało w 2012 roku przez Schiphol. Amsterdamskie lotnisko uznawane jest przez samych pasażerów za bardzo przyjazne i komfortowe miejsce. Dużym plusem lotniska W Amsterdamie jest bliska odległość od centrum miasta.
  • 2. miejsce - Lotnisko Incheon w Seulu – odprawiło w 2012 roku prawie 40 mln pasażerów. Od kilku lat port Lotniczy Seul Incheon zajmuje czołowe pozycje w kategorii najlepszych zdaniem pasażerów lotnisk na całym świecie. Do końca 2020 roku ma się zakończyć inwestycja w rozwój lotniska, które będzie w stanie obsługiwać rocznie nawet 100 mln pasażerów.
  • 1. miejsce - Lotnisko Changi w Singapurze – jedno z pięciu najważniejszych azjatyckich lotnisk. I bez wątpienia jedno z najlepiej zaprojektowanych portów lotniczych. W 2012 roku przez singapurskie lotnisko Changi przewinęło się 51 mln pasażerów. Lotnisko Changi jest naprawdę luksusowe: Terminal 3, który jest wizytówka całego lotniska, jest jeden z najlepiej zaprojektowanych i najnowocześniejszych terminali lotniczych na całym świecie. Do tego dochodzi basen na dachu, ogród motyli oraz liczne sklepy – każdy pasażer znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!