Najbardziej spektakularne atrakcje świata natury

Najwyższy na świecie wodospad, nieskończona równina soli, jasne pomarańczowe wydmy i wiele innych cudów natury. Zobacz galerię 10 cudów natury, które wybrało Lonely Planet.

 • Salar de Uyuni jest największą na świecie pustynią soli położoną na wysokości 3653 m npm. Przed 40 tysiącami lat było częścią wielkiego jeziora Minchin. W wyniku zmian klimatycznych jezioro zaczęło wysychać i pozostawiło po sobie dwa istniejące do dzisiaj jeziora Uru Uru i Poopo oraz dwie pustynie soli Salar de Coipasa i Salar de Uyuni.
 • Wielka Rafa Koralowa – największa na świecie rafa koralowa, położona u wybrzeży Australii. Jest to największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, widoczna nawet z kosmosu
 • Canadian Rockies - pasmo w Górach Skalistych w Kanadzie. Uroda Kanadyjskich Gór Skalistych tak mocno zadziałała na decydentów ze światowej organizacji UNESCO, że cztery obszary chronione na terenie kanadyjskich Rockies, jak w skrócie są nazywane Góry Skaliste zostały wciągnięte na światową listę dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.
 • Atakama - pustynia mglista w Ameryce Południowej. Należy do najsuchszych obszarów na świecie. Leży w północnej części Chile, między Kordylierą Nadbrzeżną a Kordylierą Zachodnią. Znajduje się w obrębie dwóch chilijskich prowincji Norte Chico i Norte Grande.
 • Zatoka Milforda - zatoka na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii. Ze względu na charakterystykę geologiczną (20 kilometrów długości i wysokie strome brzegi) przypomina typowy fiord.
 • Wielki Kanion, Wielki Kanion Kolorado – przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona w USA przez Płaskowyż Kolorado, wykształcony głównie w łupkach Yishnu, a także iłołupkach, wapieniach, piaskowcach i granitowych intruzjach. W kanionie tym znajduje się pełny przekrój geologiczny od proterozoiku (era prekambryjska) po trias (era mezozoiczna).
 • Salto Angel – najwyższy wodospad świata, położony w Wenezueli, na wyżynie La Gran Sabana. Jego wody wypływają ze stoku Płaskowyżu Auyantepui. Wysokość wodospadu wynosi ok. 979 metrów.
 • Jeziora Plitwickie - 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Położone są w Chorwacji.
 • Kraina Jezior - obszar w północno-zachodniej Anglii w hrabstwie Kumbria, jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych Wielkiej Brytanii. W swojej centralnej części obejmuje Park Narodowy Lake District
 • Pustynia Namib położona jest głównie w Namibii, w południowo-zachodniej Afryce na wybrzeżu Atlantyku. Rozpoczyna się na terenie Angoli i rozciąga wzdłuż całego wybrzeża Namibii, tj. od ujścia rzeki Kunene na granicy z Angolą na północy po ujście rzeki Oranje na południu, na granicy z RPA. Namib w języku nama oznacza "olbrzymi", a w innym tłumaczeniu "miejsce gdzie nic nie ma".
statystyki

Komentarze (1)

 • Emilian Sołdacki(2017-01-24 19:57) Zgłoś naruszenie 01

  Zdjęcie nie ma nic wspólnego z Wielkim Kanionem, w Arizonie ! to Bryce Canyon National Park w Utah !! który de facto nie jest kanionem tylko "amfiteatrem Bryce- to właściwa geologiczna nazwa ! Jest Kolorado Plateau czyli Wyżyna Colorado , zatem płaskowyż jest niezwykle luźną i mocno nieprecyzyjną nazwą.... powszechnie używa się nazwy Wyżyna Kolorado.. Jestem też ciekaw gdzie autor widział te "granitowe intruzje"? Z ostatnim zdaniem jestem w stanie się zgodzić !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!