« Powrót do artykułu

Ekspert z IPN: Wiara, że sojusz z Hitlerem zapobiegłby masowym mordom w Polsce, to karmienie się złudzeniami [WYWIAD]

- Po wojnie doliczono się u nas 4,5 miliona jej ofiar. Jednak Jakub Berman wydał polecenie, by przerwać rachuby i zaokrąglić do 6 milionów. W ten sposób liczba ta weszła do historiografii - mówi w rozmowie z Robertem Mazurkiem Marcin Przegiętka, doktor nauk historycznych, pracuje w Biurze Edukacji Publicznej IPN.

Marcin Przegiętka Fot. Darek Golik

autor: Darek Golikżródło: Dziennik Gazeta Prawna

Marcin Przegiętka Fot. Darek Golik

statystyki

Komentarze (4)

 • kontra(2019-09-01 18:16) Zgłoś naruszenie 11

  Od chwili jak Minister Beck odrzucil sojusz, stanowisko Niemiec do Polski radykalnie sie zmienilo, to bylo konsekwencja wyboru Francji i W.Brytani jako sojusznikow.

  Odpowiedz
 • stanczyk(2019-10-22 15:13) Zgłoś naruszenie 10

  Są dwa ośrodki zainteresowane tym by w przyszłości Polska nigdy nie rozważała podobnej alternatywy. Niestety obydwa najpotężniejsze - Zachód i Wschód. Zachód skorzystał na tym, że pchnął furię Hitlera najpierw na Polskę. Podobnie skorzystała Moskwa, przeciwko której mogło być skierowane połączone uderzenie niemiecko-polskie. Dlatego wszystkie "eksperckie" wypowiedzi uzasadniające nam dlaczego popełniając zbiorowe samobójstwo zrobiliśmy najlepiej jak było można - należy brać w duży nawias. W zasadzie byłoby to rozwiązanie korzystne jedyni dla nas, więc nikt obcy nie będzie nam mówił, że zrobilibyśmy dobrze.

  Odpowiedz
 • ale(2019-09-02 13:48) Zgłoś naruszenie 01

  Co by było, gdyby było..... toż to przejaw schizofrenii i paranoi w jednym. Chcę mieć lat 18, mieć dużo kasy, nie pracować i niech wszyscy mnie po rękach całują za zasługi moje i moich przodków - toż to taką politykę mamy i tak marzą nasze leniwe łże elity święte i świeckie. A weźcie się za służbę zdrowia, wykluczenie komunikacyjne,brak tanich mieszkań, przed prawicowymi bojówkami, chrońcie nasze dzieci przed głupotą kleru i kobiety przed własnymi mężami.

  Odpowiedz
 • Dla Niemców byliśmy Murzynami(2019-09-02 14:50) Zgłoś naruszenie 00

  Czy umowa z Murzynem w 1939 miałaby jakieś znaczenie...Nawet pakt Ribentrop Mołotow potrwał krótko a taka była przyjaźń.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!