« Powrót do artykułu

Władysław Filar: Nazwanie ludobójstwem tego, co się wydarzyło w 1943 r., nic nie zmieni [WYWIAD]

Nie wymagam przeprosin od Ukrainy. Chciałbym, żeby kiedyś tamtejsi politycy dojrzeli do tego, żeby powiedzieć, iż rzeź wołyńska to była zbrodnia przeciwko ludzkości, żeby powiedzieli, że banderowcy byli bandytami - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti prof. Włodzimierz Filar.

Magazyn. Okładka. 12 lipca 2019

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Magazyn. Okładka. 12 lipca 2019

statystyki

Komentarze (8)

 • IB(2019-07-13 22:41) Zgłoś naruszenie 50

  No to jak Ukraińcy w szkołach mają mówione, że Banderą to bohater... To jak to ma się zmienić? I się nie zmieni. Idziemy raczej w przeciwnym kierunku. Tak już od wielu lat, nie od kilku.

  Odpowiedz
 • Pr(2019-07-13 17:19) Zgłoś naruszenie 50

  Ten fragment: "Po drugiej stronie byli Ukraińcy, w tym ostatni dowódca UPA Wasyl Kuk. W przerwie podszedłem do niego i mówię: pan najlepiej wiesz, jak było, jak mordowano Polaków na Wołyniu, bo przecież pan byłeś w kierownictwie. I zaczął się tłumaczyć, że to polityka, że inaczej teraz mówić nie może." A przecież fałszywa wizja tamtych wydarzeń tzw. wojna polsko-ukraińska wylansowana przez Wiatrowicza jest na Ukrainie najpowszechniejsza, bo dla Ukraińców, zwłaszcza tych młodych wychowanych już na kulcie UPA, jest najłatwiejsza do przełknięcia. I to właśnie z tych młodszych pokoleń rekrutują się ludzie, którzy najmniej chcą pojednania. A ukraińscy świadkowie tamtych zdarzeń, jak i sami sprawcy, którzy wiedzą jak było naprawdę, wymierają nie przekazując im co się w rzeczywistości wydarzyło - może dla nich też jest tak wygodniej?

  Odpowiedz
 • Bert(2019-07-12 22:31) Zgłoś naruszenie 50

  Przewaga określonej narracji historyczne wymaga dwóch rzeczy - dobrej, prawdziwej opowieści i kasy, żeby ją rozpowszechniać. Dobrą prawdziwą opowieść mamy, teraz trzeba mądrze dokładać kasy - i po latach wydatek się zwróci.

  Odpowiedz
 • Tak i Nie(2019-07-13 18:58) Zgłoś naruszenie 50

  Tak dla przypomnienia: w 2015 Rada Najwyższa Ukrainy uznała deportację Tatarów krymskich za ludobójstwo. Ostatnio zrobiła to Litwa. Nasi sąsiedzi nie mają jak widać oporów przy używaniu tego terminu.

  Odpowiedz
 • A jak(2019-07-12 08:22) Zgłoś naruszenie 37

  Polacy mówią o tzw. wyklętych ???

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!