« Powrót do artykułu

Władysław Filar: Nazwanie ludobójstwem tego, co się wydarzyło w 1943 r., nic nie zmieni [WYWIAD]

Nie wymagam przeprosin od Ukrainy. Chciałbym, żeby kiedyś tamtejsi politycy dojrzeli do tego, żeby powiedzieć, iż rzeź wołyńska to była zbrodnia przeciwko ludzkości, żeby powiedzieli, że banderowcy byli bandytami - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti prof. Włodzimierz Filar.

żródło: DGP

Prof. Włodzimierz Filar pułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku, profesor zwyczajny nauk wojskowych, żołnierz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, pracownik naukowy Akademii Sztabu Generalnego, wykładowca Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności, wiceprzewodniczący Zarządu Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

statystyki

Komentarze (8)

 • IB(2019-07-13 22:41) Zgłoś naruszenie 50

  No to jak Ukraińcy w szkołach mają mówione, że Banderą to bohater... To jak to ma się zmienić? I się nie zmieni. Idziemy raczej w przeciwnym kierunku. Tak już od wielu lat, nie od kilku.

  Odpowiedz
 • Pr(2019-07-13 17:19) Zgłoś naruszenie 50

  Ten fragment: "Po drugiej stronie byli Ukraińcy, w tym ostatni dowódca UPA Wasyl Kuk. W przerwie podszedłem do niego i mówię: pan najlepiej wiesz, jak było, jak mordowano Polaków na Wołyniu, bo przecież pan byłeś w kierownictwie. I zaczął się tłumaczyć, że to polityka, że inaczej teraz mówić nie może." A przecież fałszywa wizja tamtych wydarzeń tzw. wojna polsko-ukraińska wylansowana przez Wiatrowicza jest na Ukrainie najpowszechniejsza, bo dla Ukraińców, zwłaszcza tych młodych wychowanych już na kulcie UPA, jest najłatwiejsza do przełknięcia. I to właśnie z tych młodszych pokoleń rekrutują się ludzie, którzy najmniej chcą pojednania. A ukraińscy świadkowie tamtych zdarzeń, jak i sami sprawcy, którzy wiedzą jak było naprawdę, wymierają nie przekazując im co się w rzeczywistości wydarzyło - może dla nich też jest tak wygodniej?

  Odpowiedz
 • Bert(2019-07-12 22:31) Zgłoś naruszenie 50

  Przewaga określonej narracji historyczne wymaga dwóch rzeczy - dobrej, prawdziwej opowieści i kasy, żeby ją rozpowszechniać. Dobrą prawdziwą opowieść mamy, teraz trzeba mądrze dokładać kasy - i po latach wydatek się zwróci.

  Odpowiedz
 • Tak i Nie(2019-07-13 18:58) Zgłoś naruszenie 50

  Tak dla przypomnienia: w 2015 Rada Najwyższa Ukrainy uznała deportację Tatarów krymskich za ludobójstwo. Ostatnio zrobiła to Litwa. Nasi sąsiedzi nie mają jak widać oporów przy używaniu tego terminu.

  Odpowiedz
 • A jak(2019-07-12 08:22) Zgłoś naruszenie 37

  Polacy mówią o tzw. wyklętych ???

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!