Życie na krawędzi: 8 najlepszych filmów o tematyce górskiej i wspinaczkowej

W zestawieniu nie znajdziecie wysokobudżetowych produkcji spod znaku „Everest” czy katastroficznego hitu „K2” z 1991 roku. Przedstawione przez nas pozycje pokazywać będą wspinaczkowy świat z jak najbardziej realnej perspektywy – wybraliśmy jedynie filmy fabularne bazujące na prawdziwych wydarzeniach oraz dokumenty. Zapraszamy na wspólną wyprawę po świecie pionowych ścian.

  • <strong>Jurek, reż. Paweł Wysoczański</strong>
<br><br>
24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy pojechał w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. 

Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry - w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli - ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość, niż sława.
<br><br>
[opis dystrybutora kino]
  • <strong>Cerro Torre: Szanse Kuli Śnieżnej w Piekle / Cerro Torre: A Snowball's Chance in Hell, reż. Thomas Dirnhofer</strong>
<br><br>
Wyczyn Davida Lamy pozamykał usta wszystkim niedowiarkom, którzy dyskredytowali  wysokogórskie umiejętności tego rewelacyjnego wspinacza sportowego. Pierwsze klasyczne przejście drogi Compressor Route na iglicy Cerro Torre zarejestrowane na filmie dostarczy nam niezapomnianych emocji i doznań estetycznych. Przejście Lamy pokazuje, że w świecie sportowego podejścia do alpinizmu nie wypowiedziane zostało jeszcze ostatnie słowo.
  • <strong>Buntownicy na krawędzi / Valley Uprising, reż. Peter Mortimer, Nick Rosen</strong>
<br><br>
Na położonych w cieniu drzew polach namiotowych w Yosemite Valley można spotkać wspinaczy, którzy tworzą subkulturę pozostającą w sprzeczności z konserwatywnymi zasadami parku narodowego. Następne pokolenia wspinają się po klifach Yosemite. Zdobywają strome, skalne ściany i biją kolejne rekordy. Program "Buntownicy na krawędzi" to przykuwająca uwagę opowieść o ludziach, którzy na wielką próbę wystawiają swoje ciała, przekraczają granice wyznaczone przez naukę, a przy okazji łamią obowiązujące prawo.
<br><br>
[Opis prod. TV]
  • <strong>Czekając na Joe / Touching the Void reż. Kevin-Macdonald</strong>
<br><br>
Wydarzenia przedstawione w dokumencie zdobywcy Oskara za "One Day in September" Kevina Macdonalda rozegrały się w roku 1985, a jego bohaterowie byli wówczas młodymi, sprawnymi, świetnie wyszkolonymi alpinistami. Joe Simpson i Simon Yates wyruszają w góry, aby zdobyć szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach od ściany zachodniej. Do tej pory ta sztuka nie udała się nikomu. Pierwsze trzy dni wyprawy przebiegają zgodnie z planem, jednak w końcu zdarza się wypadek. Joe Simpson upada i łamie sobie kilka kości w nodze. Bez szans na jakąkolwiek pomoc, obaj śmiałkowie postanawiają kontynuować wspinaczkę z Joe Simpsonem zawieszonym na linie. Każdy fałszywy ruch może się okazać dla nich śmiertelny.
  • <strong>Zew ciszy / The Beckoning Silence, reż Louise Osmond</strong>
<br><br>
Nagrodzony Emmy obraz Louise Osmond pokazuje tragedię, która rozegrała się na Eigerze w 1936 roku. Ze starannie dobranymi postaciami, w tym narratora, Joe Simpsona, kroczącego śladami Andreasa Hinterstoissera i Toniego Kurza po zboczach słynnej ściany Nordwand. Simpson, bohater innego dramatu z peruwiańskich Andów, opowiedzianego w filmie "Czekając na Joe", skrupulatnie odtwarza drogę czterech wspinaczy, którzy wejście północną ścianą Eigeru przepłacili życiem. W tym wszystkim uderzająco wiarygodnie prezentuje się rekonstrukcja historyczna z udziałem aktorów, do złudzenia przypominających tytułowych alpinistów. Dla Osmond jest to pierwsza z cyklu, historia o prawdziwych ludziach w niezwykłych okolicznościach. Kolejna to nominowany do Oscara dokument "Na głęboką wodę" o feralnym uczestniku rejsu samotników dookoła świata Donaldzie Crowhurstcie.
<br><br>
[opis dystrybutora dvd]
  • <strong>Deklaracja nieśmiertelności, reż. Marcin Koszałka</strong>
<br><br>
Doskonały dokumentalista Marcin Koszałka spotyka się z wyjątkowym jak na swoje czasy wspinaczem. „Deklaracja nieśmiertelności” to film o upływie czasu i przemijaniu, o walce z prawami biologii i zmaganiem się z destrukcją własnego ciała. Bohaterem filmu jest Piotr "Szalony" Korczak, jeden z najlepszych polskich alpinistów. - Nie ma większego marzenia niż być wiecznie młodym. To marzenie każdego człowieka zawarte we wszystkich religiach - mówi bohater filmu. Jak radzi sobie z tym marzeniem?
  • <strong>The Sharp End, reż. Peter Mortimer, Nick Rosen</strong>
<br><br>
Film w wyjątkowy sposób obrazuje osoby z czołówki wspinaczkowego świata, które starają się pokonywać kolejne granice trudności. Znajdziemy tu nie tylko sportowe przejścia skalne, ale poznamy także postaci ze świata alpinizmu. Czy nie możliwe może stać się możliwe? Bohaterowie obrazu mają gotową odpowiedź: TAK.
  • <strong>First Ascent,  reż. Peter Mortimer</strong>
<br><br>
Myśl o tym, że nikt wcześniej nie przeszedł danego fragmentu skały nie przestaje motywować naszych bohaterów do działania. Bycie pierwszym staje się celem w samym w sobie, wywołuje niesamowite emocje i pragnienie sukcesu. Poznajcie ludzi, którzy nie chodzą po utartych szlakach, a przełamując granice strachu i wytrzymałości, wyznaczają nowe drogi na wyjątkowych ścianach.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!