« Powrót do artykułu

Smutne święto książki i czytelników. "Polskie nieczytanie jest stabilne"

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto ustanowiono, by zachęcić wszystkich, a zwłaszcza młodych, do odkrycia przyjemności z czytania i docenienia wkładu twórców, którzy przyczyniają się do rozwoju kultury i społeczeństwa. Tego dnia mówi się również o inicjatywach, które służą promocji czytelnictwa. Według badania Biblioteki Narodowej 63 proc. Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Ten wskaźnik nie zmienia się od lat. "Polskie nieczytanie jest stabilne" - brzmi wniosek z raportu.

książki, taczka

żródło: ShutterStock

Według najnowszych badań Biblioteki Narodowej w ubiegłym roku po lekturę sięgnęło zaledwie 37 procent Polaków, a tylko co czwarta osoba czyta siedem lub więcej książek rocznie. Niemal co czwarte gospodarstwo domowe nie ma nawet jednej książki.

statystyki

Komentarze (3)

 • zxc(2017-04-22 22:38) Zgłoś naruszenie 11

  " co roku na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ok. 3000 osób powyżej 15 lat" Wartość takich badać jest czysto abstrakcyjna. Wmawia się nam, że w ogóle nie czytamy. Ja wiem jedno prawie każdy coś czyta, ale warto zwracać uwagę co się czyta.

  Odpowiedz
 • Grażyna K.(2017-04-22 10:32) Zgłoś naruszenie 11

  Nie bardzo dowierzam badaniom czytelnictwa, prowadzonym przez biblioteki. Od lat nie chodzę do bibliotek, a naprawdę dużo czytam. Kupuję w księgarniach, także z tzw. tanimi książkami, wymieniam się ze znajomymi. Mój syn natomiast, który czyta bardzo dużo, parę lat temu kupił cyfrowy czytnik Kindle. Nie sądzę, by ankiety wszelkich książnic uwzględniały takie czytelnictwo.

  Odpowiedz
 • A(2017-04-24 00:52) Zgłoś naruszenie 00

  Prawda jest taka, ze Polacy czytaja nie wiele.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!