W wieku 81 lat zmarł w swoim domu w Brentwood w USA Wolfgang Petersen - niemiecki reżyser, scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny, twórca m.in. takich filmów jak "Okręt", "Air Force One", "Niekończąca się opowieść" i "Troja" - poinformowała we wtorek amerykańska prasa. Przyczyną śmierci artysty był nowotwór trzustki.

Międzynarodową sławę przyniósł Petersenowi "Okręt" (Das Boot) z 1981 roku, opowiadający o losie załogi jednego z wielu U-Bootów pływających po Atlantyku podczas II wojny światowej. Następnie zaczął produkować filmy w Hollywood, gdzie zrealizował m.in. "Niekończącą się opowieść", "Okruchy wspomnień" czy "Na linii ognia".

W jego filmach grały aktorskie gwiazdy: Harrison Ford i Gary Oldman ("Air Force One"), Clint Eastwood i John Malkovich ("Na linii ognia"), Dustin Hoffman i Rene Russo ("Epidemia"), czy Brad Pitt i Orlando Bloom ("Troja").

Karierę reżyserską rozpoczął na początku lat 60. ubiegłego wieku w teatrze, potem pracował w telewizji. W 2016 roku ukończył swój ostatni film - "Jak rozbić bank". (PAP)