Jak co roku przedsmak festiwalowych atrakcji będzie można poczuć już tydzień wcześniej, bo w weekend 16-17.09 w zaprzyjaźnionych z Kinem Dzieci kawiarniach we Wrocławiu i Warszawie. Odbędą się projekcje i spotkania, będą też ciasta i moc zabawy.
To tydzień przed festiwalem, a co podczas festiwalu? Zacznijmy od konkursów.
O statuetkę Kwiatu Paproci stanie w szranki osiem filmów. Zwycięskie produkcje wybiorą trzy składy jurorskie: twórców i dziennikarzy oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Jak co roku również publiczność wyłoni najlepszy film festiwalu w ogólnopolskim głosowaniu. W poszczególnych miastach widzowie wybiorą również ulubionych bohaterów filmów krótkometrażowych.
Nowościami w tegorocznym programie są dwie sekcje – Kino Dzieci z nosem w książkach i Odkrycia. W ramach tej pierwszej zobaczyć będzie można wybór adaptacji znanych pozycji z literatury dla najmłodszych, zarówno współczesnych, jak i klasycznych. Nie zabraknie też spotkań z autorami i wspólnego czytania. Z kolei Odkrycia to sekcja, która powstała z myślą o pokazywaniu wyjątkowych i poruszających filmów z całego świata, które mają skłaniać do dyskusji. Znajdą się w niej zarówno pełnometrażowe animacje, dokumenty, jak i filmy aktorskie
o szczególnych walorach artystycznych.
W zeszłym roku podziwialiśmy filmową panoramę Francji. W tym zapraszamy na wyprawę do kraju, który może i jest bliżej na mapie, ale to wcale nie znaczy, że nie skrywa mnóstwa niespodzianek – ci, którym nie zabraknie ciekawości, odkryją, że Czechy w kinowym repertuarze dla dzieci mają nie tylko opowieści o Kreciku. W sekcji znajdą się klasyki krótkometrażowej animacji oraz pełnometrażowe fabuły. Projekcjom będą towarzyszyły warsztaty, pokazy i spotkania.
W sekcji Panorama będzie można jeszcze raz zobaczyć zeszłorocznych laureatów na wielkim ekranie oraz zapoznać się z najnowszymi filmami dla młodych widzów, które gościły w polskich i europejskich kinach.
Nie zabraknie wydarzeń dla rodziców. W ramach spotkań Kino Dzieci o wychowaniu odbędą się warsztaty i wykłady przygotowane we współpracy z Fundacją Familylab Polska (członkiem Familylab Association założonego przez Jespera Juula – duńskiego pedagoga o światowej renomie, autora m.in. „Kompetentnego dziecka”). O tym jak rozmawiać z dziećmi i o tym jak ich słuchać opowie trenerka i psycholożka Dušanka Kosanović.
Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się inauguracja Warsaw Kids Film Forum – branżowej części Kina Dzieci. WKFF to pierwsze w Polsce międzynarodowe forum pitchingowe skierowane do środowiska profesjonalistów. Podczas Forum odbędą się m.in. prezentacje projektów filmów i seriali dla młodej widowni, powstających w całej Europie. Wśród gości znajdą się międzynarodowi filmowcy i eksperci.
Ciekawi co dalej?