Muzyka

29 marca 2020 r.

Krzysztof Penderecki zmarł w wieku 86 lat.

Greenwood o Pendereckim: Nie wiedziałem, że można tak grać29 marca 2020 r.

Nie wiedziałem, że można tak grać. Fascynujące, że Penderecki tworzył muzykę elektroniczną w latach 60., zgłębił jej potencjał i postanowił to samo osiągnąć z orkiestrą - mówił w 2013 r. gitarzysta Radiohead Jonny Greenwood o swoim pierwszym kontakcie z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.

29 marca 2020 r.

Krzysztof Penderecki

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Polski kompozytor miał 86 lat29 marca 2020 r.

W niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki - wybitny twórca, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów. Za swą twórczość honorowany był wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi; pięciokrotny laureat nagrody Grammy.

21 marca 2020 r.

Kenny Rogers

Zmarł Kenny Rogers - gwiazda muzyki country21 marca 2020 r.

W wieku 81 lat zmarł w sobotę Kenny Rogers - gwiazda muzyki country, autor tekstów i aktor. Artysta przebywał ostatnio w hospicjum w Sandy Springs w Georgii i tam zmarł - poinformował przedstawiciel rodziny, Keith Hagan. Zgon nastąpił z przyczyn naturalnych.

20 marca 2020 r.

"Chcemy uruchomić specjalny nowy program Sztuka, kultura w internecie. Jest oczywiste, że wiele działań artystycznych przechodzi z rzeczywistości realnej do rzeczywistości wirtualnej i dlatego chcemy wesprzeć takie działania" - mówił szef resortu kultury.

Tarcza antykryzysowa także dla ludzi kultury20 marca 2020 r.

Rozwiązania zawarte w tarczy antykryzysowej obejmą także ludzi kultury - zapewnił w piątek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Zapowiedział m.in. uruchomienie, po zakończeniu kryzysu epidemicznego, programu, który będzie rekompensował straty przedsiębiorców i pracowników kultury.

17 marca 2020 r.

W trakcie dotychczasowych odsłon Audioriver występowali tam m.in. Richie Hawtin, Leftfield, Crystal Castles i Jamie Woon, a także Sven Vath, Shackleton, Gesaffelstein, Four Tet, Dillinja, Dinky, Jaguar Skills i Ella Eyre. Byli również Carl Craig, Moderat, GusGus, Trentemoller, Paul Kalkbrenner, Roeyksopp i Ricardo Villalobos oraz Modeselektor.

Audioriver 2020: Wśród wykonawców Noisia i Claptone17 marca 2020 r.

Noisia oraz Claptone, a także Joris Voorn, Neon Chambers, Solomun i The Prototypes pojawią się m.in. podczas 15. festiwalu muzyki elektronicznej Audioriver, który na nadwiślańskiej plaży w Płocku (Mazowieckie) odbywać się będzie od 24 do 26 lipca – zapowiadają organizatorzy imprezy.

17 marca 2020 r.

#Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie!

#Zostańwdomu – koncerty, filmy, teatry i muzea są w internecie [PRAKTYCZNA LISTA]17 marca 2020 r.

Instytucje kultury – prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów czy bibliotek, przygotowały bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. #Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie! - zachęca ministerstwo kultury.

11 marca 2020 r.

Warszawski klub Stodoła oświadczył, że koncerty zaplanowane w najbliższych dniach odbędą się w innych terminach. Klub Progresja przeniósł zaś koncert Ghostemane’a i odwołał występ Queenie.

Kolejne koncerty w Polsce odwoływane z powodu koronawirusa11 marca 2020 r.

Z powodu zagrożenia koronawirusem odwoływane są kolejne koncerty, gale i inne wydarzenia muzyczne w Polsce. Warszawski klub Progresja odwołał koncert Pentatonix planowany na 16 marca w hali EXPO XXI. Wcześniej odwołano już katowicką galę Fryderyków. Nie odbędą się też w planowanym terminie eliminacje do festiwalu Pol’And’Rock.

6 marca 2020 r.

Dziewczęca orkiestra w Birkenau Polin Music Festival Fot. Maciej Jaźwiecki (Muzeum POLIN)

„Uważaj o czym śnisz, dziewczyno, bo się spełni.” Historie kobiet z orkiestry w Birkenau6 marca 2020 r.

W scenicznym monologu grana przez Marię Maj Alma Rose, siostrzenica Gustawa Mahlera, mówi: „Więźniarka numer 50381 - Alma – gwiazda kabaretu. Olśniewasz Bestię. Bestia chce rywalizować z męskim obozem. Załatwia ci przeniesienie do swojego projektu. A więc zostajesz w końcu dyrygentką kobiecej orkiestry. W Auschwitz-Birkenau. Uważaj o czym śnisz, dziewczyno, bo się spełni.”

5 marca 2020 r.

Andrzej Korzyński: W życiu miałem pod górę [WYWIAD]5 marca 2020 r.

W życiu miałem pod górę, nie chciano mnie wydawać, ale moje płyty okazywały się hitami – powiedział PAP Andrzej Korzyński, autor muzyki do ponad 150 filmów i seriali. "Źródła i echa. Korzyński 80.” – to tytuł przeglądu twórczości kompozytora rozpoczynającego się w piątek w Warszawie.

Polecane

Polecane