Muzyka

10 listopada 2018 r.

Ennio Morricone, By Sven-Sebastian Sajak [CC BY-SA 3.0 or CC BY-SA 4.0  from Wikimedia Commons

Włoski kompozytor Ennio Morricone skończył 90 lat10 listopada 2018 r.

Światowej sławy włoski kompozytor Ennio Morricone skończył w sobotę 90 lat. Jest autorem ponad 500 ścieżek dźwiękowych i kompozytorem stu utworów symfonicznych. Urodziny spędza prywatnie w domu w Rzymie, a za kilka dni będzie gościem uroczystości w Paryżu.

10 listopada 2018 r.

Robert Brylewski

Ludzie niepodległości. Robert Brylewski - diler pozytywnej energii10 listopada 2018 r.

Nie sprzedał milionów płyt, nie zasiadał w jury talent show, nie dorobił się. Ale nie było drugiej osoby, która miałaby większy wpływ na rozwój polskiej muzyki niezależnej. – To jedyna polska płyta, którą można bez wstydu puścić w dowolnym miejscu na świecie – mówił o „Czarnej Brygadzie” Kazik Staszewski. Dalej były kolejne kamienie milowe: od „Biada, biada, biada” czy „Nabij faję” reggae’owego Izreala, przez kultową „Legendę” Armii, po postgrunge’owego „Falarka” kompletnie niedocenionej grupy Falarek Band.

10 listopada 2018 r.

Wojciech Kilar

Ludzie niepodległości: Wojciech Kilar, mistrz przekładania muzyki poważnej na język kultury popularnej10 listopada 2018 r.

Reprezentował rzadkie połączenie cech, które współcześni krytycy uważają za idealne u kompozytorów. Będąc mistrzem muzyki poważnej, doskonale orientując się w świecie muzyki współczesnej, potrafił przełożyć nawet najbardziej skomplikowane formy na język kultury popularnej. To dlatego wiele jego dzieł jest dziś pomnikami naszej tradycji muzycznej.

10 listopada 2018 r.

Witold Lutosławski

Ludzie niepodległości: Witold Lutosławski10 listopada 2018 r.

 Muzykolog Andrzej Chłopecki twierdził, że wraz ze śmiercią genialnego kompozytora i dyrygenta w 1994 r. skończył się wiek XX w muzyce. Trzeba krytykom muzycznym zaufać, przeciętny zjadacz chleba nie byłby w stanie postawić takiej diagnozy.

10 listopada 2018 r.

Artur Rubinstein (By Erling_Mandelmann (CBN Polona) [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons)

Ludzie niepodległości: Artur Rubinstein, pierwszy obywatel wolnej Polski10 listopada 2018 r.

Kwiecień 1945 r., San Francisco, konferencja założycielska ONZ. Wydarzenie ma uświetnić koncert Artura Rubinsteina. Światowej sławy pianista – Polak o żydowskich korzeniach – podczas gry spostrzega, że miejsca polskiej delegacji są puste, a wśród 50 flag nie ma biało-czerwonej. Przerywa i mówi: „Tutaj, w tej sali, chcecie urządzić szczęśliwą przyszłość świata. Brakuje mi chorągwi Polski, za którą walczyliście. Ja tego nie mogę tolerować. Zagram hymn mojego narodu, którego przedstawicieli tu nie ma, ale który pierwszy chwycił za broń i przeciwstawił się złu. I proszę wstać!”.

19 października 2018 r.

Dave Matthews Band ponownie zagra w Polsce19 października 2018 r.

To będzie jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń przyszłego roku. Dave Matthews Band po sukcesie koncertu w Trójmieście przed trzema laty, ponownie przyjedzie do Polski. Tym razem amerykańska grupa porwie publiczność 25 marca w Warszawie.

10 października 2018 r.

Widowisko „Whitney - Queen Of The Night” już niebawem w pięciu miastach Polski.

Przeboje Whitney Houston prosto z londyńskiego West Endu10 października 2018 r.

Życie Whitney Houston nie było usłane różami. Artystka mierzyła się z wieloma problemami, które są niczym chleb powszedni świata show biznesu. Na temat jej życia powiedziano już wystarczająco dużo, często ukazując artystkę w bardzo nieprzychylnym świetle. Gdyby żyła w tym roku obchodziła by swoje 55 urodziny. Odeszła za wcześnie, pozostawiając jednak po sobie niezapomniane utwory, które do dziś należą do absolutnego kanonu muzyki rozrywkowej. To właśnie muzyka Whitney Houston była inspiracją dla twórców widowiska „Whitney - Queen Of The Night”

Polecane

Polecane