Muzyka

25 czerwca 2020 r.

Na płycie „Arctic Riff” znalazła się kompozycja Joe Lovano, cztery utwory Wasilewskiego, "Vashkar" Carli Bley w dwóch wersjach oraz cztery improwizacje.

Marcin Wasilewski Trio wydał nowy album "Arctic Riff"25 czerwca 2020 r.

Nowy album zespołu Marcin Wasilewski Trio pt. "Arctic Riff" wydany przez ECM trafi do sprzedaży w piątek. Razem z triem w składzie: Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas) i Michał Miśkiewicz (perkusja) wystąpi saksofonista Joe Lovano.

23 czerwca 2020 r.

Urszula Dudziak

Urszula Dudziak: Co ja poradzę na to, że jestem taka genialna? [WYWIAD]23 czerwca 2020 r.

Gdy tworzę, to tak naprawdę bawię się z muzyką: nagrywam, nakładam na siebie, kombinuję. Chociaż przyznaję, że ostatnio mam wrażenie, że wszystko już słyszałam. Bardzo trudno stworzyć coś nowego, najbardziej unikalne są chyba rzeczy niezwykle proste. – O życiu na wsi i w internecie, nowych szansach w związku z pandemią oraz życiowej filozofii z Urszulą Dudziak rozmawia Krzysztof Zwierzchlejski.

10 czerwca 2020 r.

Sprawa coverów jest niezwykle niejednorodna (podobnie jak kwestia samplowania). Postępowanie z utworami innych osób determinuje indywidualna i każdorazowa klasyfikacja do jednej z dwóch kategorii prawnych, przewidzianych przez Ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Covery, czyli melodie, które już znamy. Kto ma do nich prawa?10 czerwca 2020 r.

Podobno ludzkość dzieli się na dwie grupy - na tych, którzy wolą słuchać ponadczasowego szlagieru "Nothing Compares 2 U" w wykonaniu Sinead O’Connor oraz na tych, do których bardziej przemawia oryginalna wersja utworu zaśpiewana przez Prince’a. Prawniczych słów kilka o coverowaniu, czyli wykonywaniu cudzych kompozycji.

10 czerwca 2020 r.

Muniek Staszczyk, fot. Jacek Poremba

Staszczyk: Moją "Polę" od songu Kazika dzieli rok. Radiowi decydenci nie próbowali jeszcze tak nachalnie przypochlebiać się władzy [WYWIAD]10 czerwca 2020 r.

Moją „Polę” od songu Kazika dzieli rok. Najwyraźniej radiowi decydenci nie próbowali jeszcze tak nachalnie przypochlebiać się władzy, a ich służalczość czy prymusostwo nie sięgnęło zenitu. Był większy szacunek do twórców, do słuchaczy. A teraz, jak patrzę, co się wyrabia, czuję się jak w farsie rodem z Witkacego - mówi Muniek Staszczyk w wywiadzie DGP.

25 maja 2020 r.

"W dniu 25 maja br. Tomasz Kowalczewski, dyrektor i redaktor naczelny Programu Trzeciego Polskiego Radia, zwrócił się do Zarządu Polskiego Radia S.A. z prośbą o przyjęcie jego rezygnacji z pełnionej funkcji. Zarząd przychylił się do tego wniosku" - poinformowała w poniedziałek PAP Monika Kuś z Biura Zarządu Polskiego Radia.

Jest nowy dyrektor radiowej Trójki25 maja 2020 r.

Pracujący od 1990 r. w Programie Trzecim Polskiego Radia dziennikarz i prowadzący audycje Kuba Strzyczkowski został w poniedziałek powołany na stanowisko dyrektora i redaktora naczelnego Programu Trzeciego Polskiego Radia. Na stanowisku tym zastąpił Tomasza Kowalczewskiego.

22 maja 2020 r.

Przed audycją na stronie pojawiła się informacja, że "piątkowe audycje Listy Przebojów Trójki zostają zawieszone".

Piątkowe audycje Listy Przebojów Trójki zostały zawieszone22 maja 2020 r.

Piątkowe audycje Listy Przebojów Programu III zostały zawieszone. Zamiast LP3 stacja wyemitowała przeboje znane z trójkowej anteny. Pod siedzibą Trójki odbyła się zaś manifestacja. Brał w niej udział kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. "To kolejny raz, kiedy nielegalnym zgromadzeniom stanowiącym zagrożenie (...) towarzyszą wystąpienia polityków" - powiedział rzecznik stołecznej policji.

22 maja 2020 r.

„Listę Przebojów” pamiętam z czasów, gdy słuchało się jej w piątek wieczorem, a w następnym tygodniu w kiosku kupowało drukowaną broszurkę z ostatnim notowaniem. W czasach przedinternetowych to było okno na świat. Także dlatego, że stałym elementem audycji była korespondencja Wojciecha Żórniaka z Waszyngtonu, który opowiadał, co tam na szczycie listy Billboardu, a Alina Dragan z Amsterdamu, oprócz informacji muzycznych, relacjonowała po prostu, czym ludzie żyją na wciąż odległym Zachodzie.

Szymaniak: Trójka to nie było jakieś tam radio, lecz radio, które było jakieś [OPINIA]22 maja 2020 r.

Od razu muszę zastrzec, że nie będę obiektywny, bo należę do grona osób wychowanych na Trójce. Z jednej strony oznacza to, że trudniej mi na chłodno ocenić, co się dzieje wokół radia – a raczej tego, co z niego zostało. Jednak z drugiej sprawia to, że mogę się pokusić o wyjaśnienie fenomenu Trójki z jednoczesnym odkłamaniem narosłych wokół niej mitów.

Polecane

Polecane