Muzyka

10 listopada 2018 r.

Ennio Morricone, By Sven-Sebastian Sajak [CC BY-SA 3.0 or CC BY-SA 4.0  from Wikimedia Commons

Włoski kompozytor Ennio Morricone skończył 90 lat10 listopada 2018 r.

Światowej sławy włoski kompozytor Ennio Morricone skończył w sobotę 90 lat. Jest autorem ponad 500 ścieżek dźwiękowych i kompozytorem stu utworów symfonicznych. Urodziny spędza prywatnie w domu w Rzymie, a za kilka dni będzie gościem uroczystości w Paryżu.

10 listopada 2018 r.

Robert Brylewski

Ludzie niepodległości. Robert Brylewski - diler pozytywnej energii10 listopada 2018 r.

Nie sprzedał milionów płyt, nie zasiadał w jury talent show, nie dorobił się. Ale nie było drugiej osoby, która miałaby większy wpływ na rozwój polskiej muzyki niezależnej. – To jedyna polska płyta, którą można bez wstydu puścić w dowolnym miejscu na świecie – mówił o „Czarnej Brygadzie” Kazik Staszewski. Dalej były kolejne kamienie milowe: od „Biada, biada, biada” czy „Nabij faję” reggae’owego Izreala, przez kultową „Legendę” Armii, po postgrunge’owego „Falarka” kompletnie niedocenionej grupy Falarek Band.

10 listopada 2018 r.

Wojciech Kilar

Ludzie niepodległości: Wojciech Kilar, mistrz przekładania muzyki poważnej na język kultury popularnej10 listopada 2018 r.

Reprezentował rzadkie połączenie cech, które współcześni krytycy uważają za idealne u kompozytorów. Będąc mistrzem muzyki poważnej, doskonale orientując się w świecie muzyki współczesnej, potrafił przełożyć nawet najbardziej skomplikowane formy na język kultury popularnej. To dlatego wiele jego dzieł jest dziś pomnikami naszej tradycji muzycznej.

10 listopada 2018 r.

Witold Lutosławski

Ludzie niepodległości: Witold Lutosławski10 listopada 2018 r.

 Muzykolog Andrzej Chłopecki twierdził, że wraz ze śmiercią genialnego kompozytora i dyrygenta w 1994 r. skończył się wiek XX w muzyce. Trzeba krytykom muzycznym zaufać, przeciętny zjadacz chleba nie byłby w stanie postawić takiej diagnozy.

Polecane

Polecane