Książki

24 lipca 2020 r.

Rafał Woś

Woś: O populizmie na spokojnie [RECENZJA]24 lipca 2020 r.

To dobra lektura na czas po długiej i wyczerpującej kampanii wyborczej. Dwaj brytyjscy politolodzy wyjaśniają, że narodowy populizm nie jest przejściowym kaprysem wyborców, tylko mającym bardzo racjonalne podstawy zjawiskiem społecznym, które pozostanie z nami na długo.

17 lipca 2020 r.

Jan Wróbel

Wróbel: Grunwald to była przystawka [FELIETON] 17 lipca 2020 r.

Każde pokolenie wyszywa własną makatkę z Grunwaldem, a że niczego na świecie wykluczyć nie można, zatem przyszłość Grunwaldu, marki równie popularnej jak chrząszcz ze Szczebrzeszyna, nie jest pewna. Wszechwładna, jak mówią, polityczna poprawność któregoś dnia odkryje nacjonalistyczny smak walki mężczyzn, na dodatek mężczyzn wierzących oraz homofobów – i Grunwald ulegnie genderowej degeneracji.

10 lipca 2020 r.

Książka Geissler to Bezos bez retuszu

Bezos ze ściągniętymi majtkami. Recenzja książki Heike Geissler "Praca sezonowa. Miesiąc w Amazonie"10 lipca 2020 r.

Rzecz dzieje się w 2010 r. Kobieta po trzydziestce, by związać koniec z końcem, zatrudnia się do pracy sezonowej. Robota jest ciężka oraz frustrująca. Parę lat później pisze rodzaj listu do siebie, w którym wspomina doświadczenie. Kobieta jest pisarką i mieszka w Niemczech Wschodnich. Opisywaną firmą jest Amazon, którego założyciel Jeff Bezos stał się najbogatszym człowiekiem świata (jego majątek szacuje się na 166 mld dol.).

10 lipca 2020 r.

Bonowicz: Wojtyła wiedział doskonale, że ma do czynienia z księdzem ponadprzeciętnym. Z wybitnym, myślącym niezależnie intelektualistą, doskonale znającym współczesną filozofię, ale też z człowiekiem mającym wielki dar słowa, umiejącym się komunikować z ludźmi o bardzo różnych poglądach. Wojtyle nie przeszkadzało, że Tischner krytykował znaczną część myśli katolickiej w Polsce, a potem sam Kościół. Nigdy nie myślał o tym, żeby mu tego zakazać.

Bonowicz: Tischner dał nam wolność myślenia [WYWIAD]10 lipca 2020 r.

Dziś podziękowałbym księdzu profesorowi Józefowi Tischnerowi za wolność, którą mi dawał. Bo przy nim czuło się wolnym nawet w ponurych latach PRL-u. Dopóki mogliśmy myśleć, przestrzeń wolności istniała, a my mieliśmy nadzieję, że zmienimy świat – mówi Wojciech Bonowicz, autor książki „Tischner. Biografia”.

Polecane

Polecane