Książki

10 stycznia 2020 r.

Rafał Woś

Przywództwo na odległość. Jak być skutecznym przywódcą zespołów rozproszonych? [RECENZJA]10 stycznia 2020 r.

Podobno kiedyś grupa inżynierów z NASA została zapytana, co jest trudniejsze: budowa rakiety, która przetrwa w kosmosie, czy zarządzanie zespołem ludzkim. Odpowiedzieli bez wahania, że trudniejsze jest zarządzanie ludźmi. A kiedy jeszcze dowiedzieli się, że chodzi o zespoły rozproszone w różnych miejscach – uciekli w popłochu do swoich rakiet, które zdawały się im dziecinną igraszką.

3 stycznia 2020 r.

Rafał Woś

Nadzieja na inną historię [Obserwuje Woś]3 stycznia 2020 r.

Od kilku lat trwa w Polsce niezwykle ciekawy proces tkania nieoczywistej narracji historycznej. Oddolnie, wbrew oficjalnej, antykomunistycznej poprawności politycznej, powstają kolejne elementy nowego obrazka. Mamy tu inne spojrzenie na początki Polski Ludowej.

31 grudnia 2019 r.

To nie jest raj

"To nie jest raj. Szkice o współczesnych Czechach" - dla zaawansowanych czechofilów31 grudnia 2019 r.

„To nie jest raj. Szkice o współczesnych Czechach” Michała Zabłockiego to efekt rozmów z Czechami, zmęczonymi kartonowym państwem i politykami, którzy nie wspierali i nie wspierają obywatelskich postaw. Ta książka nie jest więc miła, wręcz przeciwnie, jest mroczna, pełna goryczy i frustracji. Ale jest spojrzeniem czechofila, którym Zabłocki na pewno jest. 

20 grudnia 2019 r.

Ważne, by umieć podchodzić do zawartych w nich treści bardziej twórczo, a mniej mechanicznie. Do tego zadania niezbędnym narzędziem jest jednak dobrze wytrenowany mózg. Mózg elastyczny.

Czas uelastycznić nasze mózgi. Może w tym pomóc książka Mlodinowa [RECENZJA]20 grudnia 2019 r.

Uważni czytelnicy tej kolumny zauważyli już pewnie, że pojawiają się w niej czasem książki o myśleniu. Nieczęsto, ale za to regularnie. Powód jest prosty. Nie jest sztuką przeczytać najwięcej książek i każdą się zachwycić albo zniesmaczyć. Ważne, by umieć podchodzić do zawartych w nich treści bardziej twórczo, a mniej mechanicznie. Do tego zadania niezbędnym narzędziem jest jednak dobrze wytrenowany mózg. Mózg elastyczny.

13 grudnia 2019 r.

Generalnie podejście Richarda i Daniela Susskindów jest dosyć optymistyczne. Przekonują, że „jakoś to się wszystko ułoży”.

Prawnicy w szponach robotów. Recenzja książki "Przyszłość zawodów. Jak technologia zmieni pracę ekspertów"13 grudnia 2019 r.

O przyszłości pracy pisze się dużo. Ostatnio nawet trochę zbyt dużo. Efekt nowości mamy więc już daleko za sobą. Dlatego z coraz większym sceptycyzmem („o nie, znowu o tym samym…”) witam kolejne publikacje na tematy rozpięte w trójkącie automatyzacja – sztuczna inteligencja – nowe technologie. Czasem myślę, że jeśli ktoś jeszcze raz nazwie „ciekawym i nowatorskim” raport Carla Freya i Michaela Osborne’a o znikaniu zawodów pod naporem automatyzacji, to nie ręczę za siebie.

11 grudnia 2019 r.

Tokarczuk Olga

Tokarczuk do kobiet: "Naprawdę wygrałyśmy Nobla!"11 grudnia 2019 r.

 Składam poprzez odmęty czasu ukłon, innym kobietom, twórczyniom, który wykroczyły poza narzucone im przez społeczeństwo role i miały odwagę opowiedzieć swoją historię głośno - powiedziała Olga Tokarczuk we wtorek na zakończenie Bankietu Noblowskiego.

Polecane

Polecane