Książki

22 marca 2019 r.

książki, książka

Gdy pisarze byli ekonomistami. Recenzja książki „Romantyczny antykapitalizm"22 marca 2019 r.

Gdybyśmy cofnęli się o 150 albo 200 lat, ze zdumieniem odkrylibyśmy, że literatura piękna była wówczas dużo bardziej świadoma problemów gospodarczych niż dziś. A autorzy tacy jak Adam Mickiewicz, Charlotte Brontë czy Wiktor Hugo bywali w swym pisarstwie niemal ekonomistami. Przypomina nam o tym nowa antologia tekstów z XVIII i XIX wieku, którą przygotowali literaturoznawczyni Katarzyna Czeczot i filozof Michał Pospiszyl.

15 marca 2019 r.

Jean-Étienne Liotard „The Chocolate Girl"

Zapomniane, bezimienne, wykorzystywane. „Służące do wszystkiego” [RECENZJA]15 marca 2019 r.

Zaroiło się od publikacji łamiących konwencjonalny sposób opowiadania o historii naszego kraju. Zamiast od strony wielkich graczy (głównie mężczyzn), poznajmy dzieje z perspektywy maluczkich (zazwyczaj kobiet). Po włókniarkach Marty Madejskiej (”Aleja włókniarek") i kobietach Solidarności Ewy Majewskiej (”Kontrpubliczności ludowe i feministyczne. Wczesna «Solidarność» i Czarne Protesty"), czas na ”Służące do wszystkiego" Joanny Kuciel-Frydryszak.

10 marca 2019 r.

Krajobraz Strandży, fot. Evgeni Dinev / Wiimedia Commons / CC-BY-SA

Podróż do miejsc, które nikogo nie obchodzą. „Granica" Kapki Kassabovej10 marca 2019 r.

Granica u Kassabovej jest jak palimpsest: pod wierzchnią warstwą kryją się kolejne, umożliwiając nam podróż w głąb czasu. Z dzisiejszej perspektywy obszary, o których pisze autorka, to rzadko zamieszkane, ubogie, zdewastowane społecznie, na wpół dzikie góry i lasy, przez które prowadzą – z Turcji do Grecji i Bułgarii – szlaki przerzutowe przemytników ludzi: straumatyzowanych, przerażonych, wykorzenionych uchodźców.

20 lutego 2019 r.

Olga Tokarczuk, fot. Łukasz Giza

Olga Tokarczuk w finale EBRD Prize20 lutego 2019 r.

Olga Tokarczuk znalazła się w ścisłym finale międzynarodowej nagrody Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju - podaje Instytut Książki. Jury doceniło powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych" w przekładzie laureatki zeszłorocznej edycji nagrody Transatlantyk dla tłumaczy, Antonii Lloyd-Jones. Laureata poznamy 7 marca.

Polecane

Polecane