Książki

10 lipca 2020 r.

Książka Geissler to Bezos bez retuszu

Bezos ze ściągniętymi majtkami. Recenzja książki Heike Geissler "Praca sezonowa. Miesiąc w Amazonie"10 lipca 2020 r.

Rzecz dzieje się w 2010 r. Kobieta po trzydziestce, by związać koniec z końcem, zatrudnia się do pracy sezonowej. Robota jest ciężka oraz frustrująca. Parę lat później pisze rodzaj listu do siebie, w którym wspomina doświadczenie. Kobieta jest pisarką i mieszka w Niemczech Wschodnich. Opisywaną firmą jest Amazon, którego założyciel Jeff Bezos stał się najbogatszym człowiekiem świata (jego majątek szacuje się na 166 mld dol.).

10 lipca 2020 r.

Bonowicz: Wojtyła wiedział doskonale, że ma do czynienia z księdzem ponadprzeciętnym. Z wybitnym, myślącym niezależnie intelektualistą, doskonale znającym współczesną filozofię, ale też z człowiekiem mającym wielki dar słowa, umiejącym się komunikować z ludźmi o bardzo różnych poglądach. Wojtyle nie przeszkadzało, że Tischner krytykował znaczną część myśli katolickiej w Polsce, a potem sam Kościół. Nigdy nie myślał o tym, żeby mu tego zakazać.

Bonowicz: Tischner dał nam wolność myślenia [WYWIAD]10 lipca 2020 r.

Dziś podziękowałbym księdzu profesorowi Józefowi Tischnerowi za wolność, którą mi dawał. Bo przy nim czuło się wolnym nawet w ponurych latach PRL-u. Dopóki mogliśmy myśleć, przestrzeń wolności istniała, a my mieliśmy nadzieję, że zmienimy świat – mówi Wojciech Bonowicz, autor książki „Tischner. Biografia”.

3 lipca 2020 r.

Kate Evans, „Czerwona Róża. Biografia Róży Luksemburg”, przeł. Krystian Szadkowski. Wydawnictwo Heterodox, Poznań 2020

„Czerwona Róża. Biografia Róży Luksemburg”. Dzieje kobiety wyjątkowej3 lipca 2020 r.

Róża Luksemburg kłócąca się z Eduardem Bernsteinem o to, czy socjalizm powinien iść drogą rewolucji, czy raczej poprzestać na zdobyczach reformizmu. Irytująca elokwencją i pewnością siebie kolegów z niemieckiej SPD, którzy (gdy Róża nie patrzy) nazywają ją „małpą” i dworują sobie z tego, co to będzie, gdy prawo pozwoli kobietom zasiadać w parlamencie.

Polecane

Polecane