Książki

29 maja 2020 r.

Jerzy Pilch (1952-2020)

Nie żyje pisarz Jerzy Pilch29 maja 2020 r.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, autor "Bezpowrotnie utraconej leworęczności", "Pod Mocnym Aniołem", kolejnych tomów "Dziennika", zmarł w piątek w Kielcach. Jego frazy, z tą najważniejszą "w sensie ścisłym", stały się nieodłącznym elementem najwspanialszej współczesnej polszczyzny.

29 maja 2020 r.

Michał Rydlewski „Scenariusze kultury upokarzania. Studium z antropologii mediów”

Zarządzanie przez upokarzanie [RECENZJA]29 maja 2020 r.

Czy pamiętają państwo teleturniej „Najsłabsze ogniwo”? Emitowano go w TVN w latach 2004–2006 (licencja BBC) – jego formuła zakładała, że prowadzący będzie bezlitośnie jeździł po uczestnikach, szydząc z ich złych odpowiedzi na pytania i wyśmiewając ich tłumaczenia.

24 maja 2020 r.

Hejt był zawsze. Plotka, zawiść, a zwłaszcza klątwa i złorzeczenie - były z nami od zarania. Oczywiście piszę to po to, by rozumieć, a nie usprawiedliwiać. Agresja i zło są częścią ludzkiej natury, więc w różnych formach przenikają do kultury, nawet jeśli ona się wtedy przestaje z kulturą w jakikolwiek sposób kojarzyć.

Hejt nasz codzienny. Dlaczego jest tak pociągający?24 maja 2020 r.

Wydaje się, że hejt ma moc przyciągającą i uzależniającą, a nawet może się stać sposobem na życie, nie tylko w znaczeniu źródła dochodu i zajęcia, ale przede wszystkim pewnej postawy życiowej.  Na czym w istocie polega atrakcyjność hejtu? Dlaczego jest tak pociągający? Jak korzystają na nim Ci, którzy się go dopuszczają? I czy tylko oni w istocie korzystają?

22 maja 2020 r.

Premiera książki - w czerwcu i lipcu.

Polscy pisarze włączyli się w akcję charytatywną "Nadzieja"22 maja 2020 r.

Teksty znakomitych polskich pisarzy i reporterów, wśród nich Olgi Tokarczuk, Hanny Krall, Wiesława Myśliwskiego i Mariusza Szczygła, znajdą się w książce "Nadzieja", z której całkowity dochód zostanie przekazany najbardziej potrzebującym ośrodkom pomocowym dla seniorów. Premiera książki - w czerwcu i lipcu.

19 maja 2020 r.

BookTarg to wspólna inicjatywa Allegro, Legimi i Lubimyczytać.pl, które "solidarnie postanowiły wykorzystać nowoczesne narzędzia, zaangażowanie ludzi i doświadczenie, aby zapełnić lukę po takich wydarzeniach jak Warszawskie Targi Książki” – napisano w programie imprezy.

Majowe targi książki – w internecie19 maja 2020 r.

Tradycyjnie organizowane w maju Warszawskie Targi Książki w tym roku nie odbędą się, ich organizator – Murator Expo – ogłosił w poniedziałek upadłość. W najbliższym tygodniu odbywać się będą dwie edycje internetowych targów książki – BookTarg oraz Wirtualne Targi Książki Empiku.

17 maja 2020 r.

Prowadził osobistą krucjatę przeciwko PRL-owskiej szarości za pomocą kolorowych skarpetek i jazzu, był autorem największego sukcesu wydawniczego lat 60., na starość został konserwatystą – 16 maja mija 100 lat od dnia urodzin Leopolda Tyrmanda.

100 lat temu urodził się Leopold Tyrmand17 maja 2020 r.

Prowadził osobistą krucjatę przeciwko PRL-owskiej szarości za pomocą kolorowych skarpetek i jazzu, był autorem największego sukcesu wydawniczego lat 60., na starość został konserwatystą – 16 maja mija 100 lat od dnia urodzin Leopolda Tyrmanda.

14 maja 2020 r.

W 2019 roku pisarka zapowiedziała, że "Jeżycjada" zakończy się na 22. tomie, ponieważ Borejkowie wyprowadzili się pod Kostrzyn. Nie oznacza to jednak końca książek o ich losach. Jeszcze w tym roku Musierowicz planuje nową serię z udziałem swoich bohaterów. Cykl ma się nazywać "Bukoliada".

"Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz uzupełniona o nowy tom14 maja 2020 r.

W 22 tomach "Jeżycjady" Małgorzata Musierowicz nie tylko opisała losy rodu Borejków, ale też stworzyła panoramę dziejów Polski przełomu XX i XXI wieku. Właśnie wydana książka "Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” to encyklopedia serii, pokazująca, jak wiele autorka czerpała z własnych doświadczeń.

Polecane

Polecane