Książki

14 lutego 2020 r.

Dokładnie tak jest i tym razem. Graeberowskie pojęcie „bullshit jobs” żyje już swoim własnym życiem od dłuższej chwili. Od końca ubiegłego roku można już wywód o „gównopracy” przeczytać i prześledzić po polsku.

Woś: Graeber znowu trafia [RECENZJA]14 lutego 2020 r.

Jak to zwykle bywa z książkami Davida Graebera, polska premiera „Pracy bez sensu” przeszła bez większego echa. Ale – paradoksalnie – może to świadczyć o istotności tematu, który został w niej poruszony.

28 stycznia 2020 r.

Film „Małe kobietki", reż. Greta Gerwig, w kinach już od 31 stycznia.

„Małe kobietki” i „Dobre żony” Louisy May Alcott. Bunt kobiet trwa28 stycznia 2020 r.

Czym jest wolność i jak podążać własną ścieżką? Pod koniec XIX wieku niewiele kobiet się nad tym zastanawia, jednak Marmee March uczy tej postawy swoje córki. Meg, Jo, Beth i Amy - cztery siostry o wyrazistych charakterach, mimo trwającej wojny secesyjnej, nieobecności ojca i wielu trudności dzielą się z innymi entuzjazmem i miłością do życia.

24 stycznia 2020 r.

John J. Mearsheimer, „Tragizm polityki mocarstw”, przeł. Piotr Nowakowski i Jan Sadkiewicz, Universitas, Kraków 2020

Postępowaniem państw rządzi strach. „Tragizm polityki mocarstw” Mearsheimera [RECENZJA]24 stycznia 2020 r.

Znaczenie i rozmach książki „Tragizm polityki mocarstw” (2001) Johna Mearsheimera są często przyrównywane do dwóch innych fundamentalnych prac o relacjach międzynarodowych wydanych po zakończeniu zimnej wojny – „Zderzenia cywilizacji” (1996) Samuela Huntingtona oraz „Końca historii” (1992) Francisa Fukuyamy. Z tego tria to właśnie Mearsheimer, zdeklarowany realista, snuje najbardziej gorzkie refleksje na temat możliwości pokojowego współistnienia państw.

10 stycznia 2020 r.

Rafał Woś

Przywództwo na odległość. Jak być skutecznym przywódcą zespołów rozproszonych? [RECENZJA]10 stycznia 2020 r.

Podobno kiedyś grupa inżynierów z NASA została zapytana, co jest trudniejsze: budowa rakiety, która przetrwa w kosmosie, czy zarządzanie zespołem ludzkim. Odpowiedzieli bez wahania, że trudniejsze jest zarządzanie ludźmi. A kiedy jeszcze dowiedzieli się, że chodzi o zespoły rozproszone w różnych miejscach – uciekli w popłochu do swoich rakiet, które zdawały się im dziecinną igraszką.

3 stycznia 2020 r.

Rafał Woś

Nadzieja na inną historię [Obserwuje Woś]3 stycznia 2020 r.

Od kilku lat trwa w Polsce niezwykle ciekawy proces tkania nieoczywistej narracji historycznej. Oddolnie, wbrew oficjalnej, antykomunistycznej poprawności politycznej, powstają kolejne elementy nowego obrazka. Mamy tu inne spojrzenie na początki Polski Ludowej.

Polecane

Polecane