Książki

24 listopada 2019 r.

Olga Tokarczuk we Wrocławiu

Powstał internetowy kalkulator książek Olgi Tokarczuk24 listopada 2019 r.

Jak długo, w określonym czasie i tempie, zajmie czytanie danych tytułów Olgi Tokarczuk pokazuje internetowy kalkulator książek noblistki. Działający online licznik stworzył krakowski startup przed oficjalnym wręczeniem pisarce Nobla, które nastąpi 10 grudnia w Sztokholmie.

15 listopada 2019 r.

Rafał Woś

Rachunek sumienia za II RP. „Oblicza buntu społecznego w II Rzeczypospolitej" [RECENZJA]15 listopada 2019 r.

Wysiłek przywrócenia pamięci o zapomnianym społecznym nieposłuszeństwie w czasach II RP podjęła trójka historyków: Piotr Cichoracki, Joanna Dufrat (Uniwersytet Wrocławski) i Janusz Mierzwa (Uniwersytet Jagielloński). W swojej pracy skoncentrowali się na pierwszej połowie lat 30., gdy czuć było dotkliwe skutki wielkiego kryzysu.

8 listopada 2019 r.

Pewnie niektórzy z państwa zapytają, czy to nie populizm albo teorie spiskowe. Już wyjaśniam – oczywiście, że tak. Jasne, że Peretti tropi spiski, od których włos jeży się na głowie.

Peretti mówi, jak jest. Recenzja książki "Zakulisowe umowy, które zmieniły świat"8 listopada 2019 r.

Co państwo poczują, gdy odkryją, że cała polityka, którą żyją media oraz portale społecznościowe, to tylko teatrzyk dla naiwnych, podczas gdy kluczowe decyzje zapadają gdzie indziej? Jeśli ktoś chce zmierzyć się z tymi emocjami, to proszę przeczytać książkę angielskiego dziennikarza Jacquesa Perettiego „Zakulisowe umowy, które zmieniły świat”.

1 listopada 2019 r.

Ruiny Guerniki (1937 r.). Źródło: Bundesarchiv, Bild 183-H25224 / autor nieznany / CC-BY-SA 3.0

Hiszpańskie wojny o pamięć1 listopada 2019 r.

Ofiary po stronie prawicowej junty zostały opłakane, otoczone kultem, a nawet wyniesione na ołtarze. Ofiar po stronie republikańskiej – i tych wojskowych, i tych cywilnych, pogrzebanych przy drodze, w rowie, nad strumykiem – bliscy w wielu wypadkach nie mogli nawet pożegnać

31 października 2019 r.

Piotr Gursztyn historyk i dziennikarz, pracuje w TVP, wydał m.in. „Rzeź Woli”

Gursztyn: Decyzję o wycofaniu książek Zychowicza i Studnickiego z konkursu podjęły zarządy TVP [WYWIAD]31 października 2019 r.

 „Organizatorzy Konkursu «Książka Historyczna Roku» – Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury – w związku z kontrowersjami związanymi z konkursem wspólnie podjęli decyzję o unieważnieniu tegorocznej edycji. Decyzja jest podyktowana troską o wiarygodność i prestiż Nagrody”. Taki komunikat można znaleźć na stronie konkursowej.

15 października 2019 r.

Atwood była przez bukmacherów uważana za faworytkę. Została nagrodzona już po raz drugi - w 2000 r. nagrodę zdobyła jej powieść "The Blind Assasin", z kolei 33 lata temu jej najbardziej znana powieść "Opowieść podręczna" była nominowana do nagrody.

Literacka nagroda Bookera dla Atwood i Evaristo15 października 2019 r.

"The Testaments" kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood oraz "Girl, Woman, Other" czarnoskórej brytyjskiej autorki Bernardine Evaristo dostały wspólnie tegoroczną nagrodę Bookera, jedną z najważniejszych nagród literackich w anglojęzycznym świecie.

Polecane

Polecane