Książki

10 grudnia 2019 r.

prezydent Andrzej Duda

Prezydent skierował list gratulacyjny do Olgi Tokarczuk 10 grudnia 2019 r.

Prezydent Andrzej Duda skierował we wtorek do Olgi Tokarczuk, w dniu wręczenia jej literackiej Nagrody Nobla, list gratulacyjny. "Chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają" - napisał prezydent.

6 grudnia 2019 r.

Rafał Woś

Straszenie kibolem. „Wisła w ogniu" [RECENZJA]6 grudnia 2019 r.

W nowym roku do kin wejdzie film fabularny pt. „Furioza”. Szeroka kinowa publiczność po raz pierwszy będzie miała okazję zobaczyć świat z perspektywy kibica, zwanego popularnie i pogardliwie kibolem. W oczekiwaniu na ten film warto przeczytać książkę Szymona Jadczaka „Wisła w ogniu”. Przede wszystkim po to, żeby zrozumieć sedno sporu o miejsce kibica we współczesnym społeczeństwie polskim.

6 grudnia 2019 r.

Rafał Woś

Woś: Ekonomia w kawałkach6 grudnia 2019 r.

Czasem w debacie ekonomicznej pojawia się idea ekonomii współdzielenia. Ale to pojęcie mylące – dużo lepiej mówić o ekonomii ćwiartowania. Tak uważa Lee Ann Fennell – profesorka prawa z Uniwersytetu Chicagowskiego. Jej nowa książka „Slices and Lumps. Division and Aggregation in Law and Life” (Kawałki i bryłki. O podziale oraz łączeniu w prawie i w życiu). Prawniczka wychodzi w niej od stwierdzenia, że znakiem rozpoznawczym współczesnego obrotu zasobami jest ich pokawałkowanie. Albo mówiąc inaczej – fragmentaryzacja.

29 listopada 2019 r.

Rafał Woś

Ekonomiczna panorama czasów oświecenia. „Voltaire finansista” [RECENZJA]29 listopada 2019 r.

Leon Koźmiński (1904–1993) znany jest jako patron czołowej polskiej prywatnej uczelni kształcącej ekonomistów. To też ojciec Andrzeja K. Koźmińskiego – jednego z klasyków polskiego zarządzania oraz długoletniego prezydenta Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jednak nawet wśród zawodowych ekonomistów niewielu może się pochwalić znajomością tekstów Koźmińskiego seniora. Wydana właśnie książka „Voltaire finansista” pokazuje, że nie są one anachroniczne.

24 listopada 2019 r.

Olga Tokarczuk we Wrocławiu

Powstał internetowy kalkulator książek Olgi Tokarczuk24 listopada 2019 r.

Jak długo, w określonym czasie i tempie, zajmie czytanie danych tytułów Olgi Tokarczuk pokazuje internetowy kalkulator książek noblistki. Działający online licznik stworzył krakowski startup przed oficjalnym wręczeniem pisarce Nobla, które nastąpi 10 grudnia w Sztokholmie.

Polecane

Polecane