Książki

17 kwietnia 2019 r.

W 1982 roku Marquez otrzymał literacką nagrodę Nobla za "powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu". Aby wyrazić swoją solidarność z Trzecim Światem pisarz nie chciał założyć smokingu i w Sztokholmie paradował w karaibskiej koszuli zwanej guayaberą. Na tle reszty uczestników ceremonii ubranych we fraki Marquez wyglądał jakby był w bieliźnie.

Gabriel Garcia Marquez był mistrzem literatury epickiej17 kwietnia 2019 r.

Przedstawiciel realizmu magicznego, laureat literackiego Nobla (1982 r.), autor m.in. "Stu lat samotności" Gabriel Garcia Marquez zmarł 5 lat temu, 17 kwietnia 2014 r., w wieku 87 lat. Marquez wraz z Argentyńczykami Julio Cortazarem i Jorge Luisem Borgesem należał do latynoskiej wielkiej trójki.

7 kwietnia 2019 r.

Książka "Księga dla starych urwisów" Krzysztofa Vargi ukazała się nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne.

Varga o Niziurskim: On był szczęśliwym człowiekiem7 kwietnia 2019 r.

Wspólnota Polaków ponad podziałami – takie zjawisko odkrył Krzysztof Varga badając świat powieści Edmunda Niziurskiego i jego czytelników. Pokolenia Polaków, którzy dziś przekroczyli 40. rok życia, łączy ciepły, a nawet entuzjastyczny stosunek do książek tego autora.

5 kwietnia 2019 r.

Ron Ashkenas, Brook Manville, „Harvard Business Review. Podręcznik lidera. Wywieraj wpływ, inspiruj swoją organizację i realizuj kolejne cele”

Narzędziowy poradnik dla szefów. „Podręcznik lidera” Ashkenasa i Manvilla [RECENZJA]5 kwietnia 2019 r.

Ilekroć zdarza mi się spotkać na jakimś przyjęciu kogoś piastującego rolę kierownika, lubię zadać mu pytanie: „A pan/pani, jaką ma swoją autorską koncepcję liderowania?”. Pytanie zazwyczaj budzi konsternację, z czego można wnosić, że w Polsce – wyjąwszy wąski sektor największych korporacji – ludzie niewiele zastanawiają się nad własnym przywództwem.

22 marca 2019 r.

książki, książka

Gdy pisarze byli ekonomistami. Recenzja książki „Romantyczny antykapitalizm"22 marca 2019 r.

Gdybyśmy cofnęli się o 150 albo 200 lat, ze zdumieniem odkrylibyśmy, że literatura piękna była wówczas dużo bardziej świadoma problemów gospodarczych niż dziś. A autorzy tacy jak Adam Mickiewicz, Charlotte Brontë czy Wiktor Hugo bywali w swym pisarstwie niemal ekonomistami. Przypomina nam o tym nowa antologia tekstów z XVIII i XIX wieku, którą przygotowali literaturoznawczyni Katarzyna Czeczot i filozof Michał Pospiszyl.

15 marca 2019 r.

Jean-Étienne Liotard „The Chocolate Girl"

Zapomniane, bezimienne, wykorzystywane. „Służące do wszystkiego” [RECENZJA]15 marca 2019 r.

Zaroiło się od publikacji łamiących konwencjonalny sposób opowiadania o historii naszego kraju. Zamiast od strony wielkich graczy (głównie mężczyzn), poznajmy dzieje z perspektywy maluczkich (zazwyczaj kobiet). Po włókniarkach Marty Madejskiej (”Aleja włókniarek") i kobietach Solidarności Ewy Majewskiej (”Kontrpubliczności ludowe i feministyczne. Wczesna «Solidarność» i Czarne Protesty"), czas na ”Służące do wszystkiego" Joanny Kuciel-Frydryszak.

Polecane

Polecane