Książki

14 listopada 2018 r.

Stanisław Lem

„Solaris" Lema zwycięzcą w plebiscycie słuchaczy Trójki14 listopada 2018 r.

„Solaris" Stanisława Lema zwyciężyło w plebiscycie słuchaczy Trójki „100 książek na 100-lecie niepodległości" na najważniejsze dzieła polskiej literatury po 1918 r. Na kolejnych miejscach znalazły się „Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i „Ferdydurke" Witolda Gombrowicza.

10 listopada 2018 r.

Zdarzały się już w Polsce wyroki, w których sędziowie orzekali, że krótkie zdania czy frazy nie podlegają prawu autorskiemu – trudno przypisać im status utworu, a co za tym idzie objąć ustawową ochroną.

Czy fragmenty książki można użyć do celów komercyjnych i marketingowych?10 listopada 2018 r.

Uliczne reklamy nie mogą obyć się bez promocji literatury. Jest ona najczęściej reklamowana za pośrednictwem witryn księgarń. Wybrane publikacje są eksponowane większą niż standardową okładką, krótkimi recenzjami czy cytatami z treści danej książki. Ale czy tego typu działania pozostają w zgodzie z uprawnieniami twórców wynikającymi z przepisów prawa autorskiego i praw pokrewnych?

10 listopada 2018 r.

Stanisław Lem

Ludzie niepodległości: Stanisław Lem, drugi Polak w kosmosie10 listopada 2018 r.

Jeśli zagraniczny czytelnik zna jakiegoś polskiego pisarza, z dużym prawdopodobieństwem będzie to Lem. Jego nazwiskiem nazwano zarówno planetoidę (odkrytą w 1979 r., niedługo po kosmicznym locie Mirosława Hermaszewskiego), jak i pierwszego polskiego satelitę naukowego (wystrzelony w 2013 r.).

3 listopada 2018 r.

Pablopavo

Paweł Sołtys "Pablopavo": Żyję z podglądania ludzi 3 listopada 2018 r.

Żyję z podglądania ludzi, z podsłuchiwania ich. Dlatego po Warszawie poruszam się albo pieszo albo komunikacją miejską. W tramwaju można przecież patrzeć na innych i ich słuchać - mówi PAP Paweł Sołtys, który jako Pablopavo wydał właśnie z zespołem Ludziki nowy album "Marginal".

27 października 2018 r.

Beata Stasińska Fot. Maksymilian Rigamonti.
Beata Stasińska redaktorka, wydawczyni, od lat zajmuje się promocją polskiej literatury na świecie. Współtwórczyni i współwłaścicielka wydawnictwa W.A.B. (założone w 1991 r.). Odeszła z niego w 2016 r., gdy właścicielem oficyny był fundusz inwestycyjny. Wydawała m.in. Joannę Bator, Zygmunta Miłoszewskiego, Jacka Dehnela, polskie przekłady Michela Houellebecqa, Henninga Mankella, Etgara Kereta. Dziś prowadzi agencję literacką fot. Maksymilian Rigamonti

Nasza książkowa patologia: Rynkiem wydawniczym nikt się nie zajął [WYWIAD RIGAMONTI]27 października 2018 r.

Choć w przyszłym roku będziemy świętować 30-lecie wolnej gospodarki, nikt przez ten czas nie zajął się rynkiem książki. Agresywna polityka rabatowa, promocyjne „opłaty dodatkowe”, upadek księgarstwa, brak porozumień branżowych i przepisów, które chroniłyby interesy wydawców i autorów, to tylko niektóre jego wypaczenia. A przecież od książek zależy poziom cywilizacyjny społeczeństwa – mówi Beata Stasińska, legenda polskiego rynku wydawniczego, twórczyni W.A.B.

23 października 2018 r.

Festiwal Filmowy Ukraina! 2018

[KONKURS] Wygraj zaproszenie na Festiwal Filmowy Ukraina!23 października 2018 r.

3. Festiwal Filmowy Ukraina! w tym roku odbędzie się w dniach 25-28 października w warszawskim Kinie Iluzjon oraz Kinotece. W programie najciekawsze produkcje sezonu, filmy nagradzane na festiwalach filmowych oraz budzące największe poruszenie na Ukrainie. Będą goście, spotkania i rozmowy o tym jak wygląda życie Ukraińców. Dla naszych Czytelników mamy aż sześć podwójnych zaproszeń na trzy różne filmy, które będą pokazane w ramach tego Festiwalu.

Polecane

Polecane