Książki

4 czerwca 2020 r.

Jerzy Pilch

Koziołek: „Fraza Pilcha” jest emblematem jego stylu [WYWIAD]4 czerwca 2020 r.

Pilch mówił, że specyfiką jego prozy są długie zdania, które wypracował m.in. pod wpływem Biblii i Sienkiewiczowskiej Trylogii. Ta długość nie jest nużąca, mimo powtórzeń słów czy sekwencji składniowych, ponieważ wytwarzają one wspaniałą rytmiczność tej prozy i jej humor. Taki styl jest jak głos, jak gest ciekawego człowieka - mówił PAP prof. Ryszard Koziołek, literaturoznawca, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, krajan Pilcha. Autor "Bezpowrotnie utraconej leworęczności" spocznie w czwartek w Kielcach, swojej ostatniej przystani.

2 czerwca 2020 r.

Malgorzata Gersdorf

Czasem trzeba powiedzieć „nie”. Wywiad z Małgorzatą Gersdorf na koniec pewnego etapu [RECENZJA]2 czerwca 2020 r.

Małgorzata Gersdorf zakończyła swoją kadencję I prezes SN 30 kwietnia 2020 r., dwa dni po premierze książki. Czas tzw. dobrej zmiany w sądownictwie, który przypadł na większą część jej kadencji, to dla bohaterki wywiadu okres nieustannej walki, której uznana radczyni prawna, profesor i w końcu sędzia wcale prowadzić nie chciała. Ale, czemu daje wyraz w wymownym tytule, czasem trzeba powiedzieć „nie”.

29 maja 2020 r.

Jerzy Pilch (1952-2020)

Nie żyje pisarz Jerzy Pilch29 maja 2020 r.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, autor "Bezpowrotnie utraconej leworęczności", "Pod Mocnym Aniołem", kolejnych tomów "Dziennika", zmarł w piątek w Kielcach. Jego frazy, z tą najważniejszą "w sensie ścisłym", stały się nieodłącznym elementem najwspanialszej współczesnej polszczyzny.

29 maja 2020 r.

Michał Rydlewski „Scenariusze kultury upokarzania. Studium z antropologii mediów”

Zarządzanie przez upokarzanie [RECENZJA]29 maja 2020 r.

Czy pamiętają państwo teleturniej „Najsłabsze ogniwo”? Emitowano go w TVN w latach 2004–2006 (licencja BBC) – jego formuła zakładała, że prowadzący będzie bezlitośnie jeździł po uczestnikach, szydząc z ich złych odpowiedzi na pytania i wyśmiewając ich tłumaczenia.

24 maja 2020 r.

Hejt był zawsze. Plotka, zawiść, a zwłaszcza klątwa i złorzeczenie - były z nami od zarania. Oczywiście piszę to po to, by rozumieć, a nie usprawiedliwiać. Agresja i zło są częścią ludzkiej natury, więc w różnych formach przenikają do kultury, nawet jeśli ona się wtedy przestaje z kulturą w jakikolwiek sposób kojarzyć.

Hejt nasz codzienny. Dlaczego jest tak pociągający?24 maja 2020 r.

Wydaje się, że hejt ma moc przyciągającą i uzależniającą, a nawet może się stać sposobem na życie, nie tylko w znaczeniu źródła dochodu i zajęcia, ale przede wszystkim pewnej postawy życiowej.  Na czym w istocie polega atrakcyjność hejtu? Dlaczego jest tak pociągający? Jak korzystają na nim Ci, którzy się go dopuszczają? I czy tylko oni w istocie korzystają?

22 maja 2020 r.

Premiera książki - w czerwcu i lipcu.

Polscy pisarze włączyli się w akcję charytatywną "Nadzieja"22 maja 2020 r.

Teksty znakomitych polskich pisarzy i reporterów, wśród nich Olgi Tokarczuk, Hanny Krall, Wiesława Myśliwskiego i Mariusza Szczygła, znajdą się w książce "Nadzieja", z której całkowity dochód zostanie przekazany najbardziej potrzebującym ośrodkom pomocowym dla seniorów. Premiera książki - w czerwcu i lipcu.

Polecane

Polecane