Książki

10 grudnia 2018 r.

David Sheff i Nic Sheff

Uzależniony syn i zagubiony ojciec. „Na głodzie” i „Mój piękny syn”10 grudnia 2018 r.

Ojciec i syn. Miłość i żal. Uzależnienie i terapia. Bunt i pojednanie. Prawdziwa, przejmująca historia zwykłej rodziny, opowiedziana z dwóch perspektyw – Davida Sheffa i Nica Sheffa, ukaże się w styczniu nakładem wydawnictwa Poradnia K: pamiętnik syna pod tytułem „Na głodzie” i relacja ojca – „Mój piękny syn”. Na początku stycznia 2019 roku premierę będzie miał film, którego scenariusz został oparty na obu książkach.

7 grudnia 2018 r.

Liberałom książka Okraski będzie przypominać o wyrzutach sumienia, które po 2015 r. pochowali gdzieś głęboko na dnie duszy. Bo teraz trzeba walczyć z PiS i nie czas rozczulać się nad strukturalnymi problemami transformacyjnego „sukcesu”.

Kilka szans i dużo biedy. „Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu”7 grudnia 2018 r.

Po trzech dekadach transformacji pisząca i czytająca Polska zainteresowała się tym, co jest pomiędzy absolutnym sukcesem a kompletną porażką. Szlakiem przetartym przez Filipa Springera („Miasto Archipelag”) poszła teraz Magdalena Okraska. Springer brał pod lupę dawne miasta wojewódzkie średniej wielkości, jak Łomża czy Siedlce, i opisywał to, co zobaczył w nich po latach transformacji. Okraska skoncentrowała się na jednym regionie. Opowiedziała o Zagłębiu, w którym mieszka.

6 grudnia 2018 r.

Wojciech Mann

Wojciech Mann: Ojciec nauczył mnie patrzeć6 grudnia 2018 r.

Ojciec, mimochodem, nauczył mnie patrzeć. Dziś jestem mu wdzięczny, ze uczył mnie rozumieć rzeczywistość - powiedział PAP Wojciech Mann, który opublikował właśnie książkę "Artysta. Opowieść o moim ojcu" o Kazimierzu Mannie - świetnym, choć nieco zapomnianym, malarzu, grafiku i plastyku.

23 listopada 2018 r.

Aby dotrzeć do świadków, którzy zechcą jej opowiedzieć o terrorze wujaszka Envera, autorka na cztery lata przeprowadziła się do Tirany i nauczyła się języka, bo jak mówi, tylko w ten sposób miała szansę na tyle zbliżyć się do swoich bohaterów, by skłonić ich do zdania tak intymnych relacji, jakie udało się jej uzyskać.

Piekło komunistycznej Albanii. „Błoto słodsze niż miód"23 listopada 2018 r.

Reportaż Małgorzaty Rejmer „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii” to przejmujące świadectwo ofiar okrutnego reżimu. Enver Hoxha, obsesyjnie chory na władzę tyran, przez 40 lat swoich rządów zmienił bałkański kraj w odcięty od świata bunkier. Gdy czyta się relacje ludzi, którzy przeżyli tamte czasy, można dojść do wniosku, że z tego bunkra nie było daleko do piekła.

Polecane

Polecane