Film

10 września 2020 r.

Kino. Film. Kinematografia

Zbliża się 36. Warszawski Festiwal Filmowy. Na wielkim ekranie „Pętla" Hasa z Gustawem Holoubkiem10 września 2020 r.

9 października 2020 r. rozpocznie się 36. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. 10 festiwalowych dni wypełnią fascynujące projekcje , spotkania z twórcami oraz liczne warsztaty. Uczestnicy będą mogli obejrzeć zarówno reżyserskie debiuty, jak i filmy należące do polskiej klasyki kina jak "Pętla" Wojciecha Jerzego Hasa z 1957 r. z Gustawem Holoubkiem czy „Pożegnanie jesieni” Mariusza Trelińskiego z 1990 r.

7 września 2020 r.

Kino Atlantic

Zamiast kina Atlantic biurowiec? Najstarsze kino w Warszawie może podzielić los Warsa czy Skarpy7 września 2020 r.

Atlantic to najstarsze warszawskie kino, które niedługo może przestać istnieć, a na jego miejscu może stanąć biurowiec. Kino ma przejąć spółka Max Film, odpowiedzialna za zniknięcie z kulturalnej mapy stolicy kultowych kin: Relax, Skarpa, Sawa, Wars czy Ochota. Swój sprzeciw wyraziły Gildia Reżyserów Polskich oraz Akademia Filmowa.

6 września 2020 r.

"Ulica Gentryfikacji 1", reż. Zed Nelson/Wielka Brytania/2019/94 min.

Ulica Hoxton Street to ostoja klasy robotniczej wschodniego Londynu, zamieszkiwana przez imigrantów z lat 50. XX wieku. Mieszkała tu do tej pory zwarta społeczność ludzi starszych, ubogich, prowadzących rodzinne zakłady, z których wiele istniało od ponad wieku. Gdy obszar wokół Hoxton Street zabudowany został luksusowymi apartamentowcami, ceny nieruchomości osiągnęły bezprecedensowy poziom, a fala gentryfikacji i przyspieszonego rozwoju przekształciła ten rejon w oazę klasy średniej. Lokalne firmy znikają, a ich miejsce zajmują drogie restauracje, start-upy i młodzi miejscy hipsterzy. Rodzi to pogłębiający się podział społeczny i finansowy, zwiększając różnice klasowe i wypychając populistyczne poglądy na pierwszy plan. Podsyca też gniew starych lokalnych mieszkańców Hoxton Street, którzy lamentują nad utratą pracy i dawnym stylem życia wypieranym przez zmiany i dążenie do nowoczesności. To właśnie oni odzwierciedlają 52% głosujących za Brexitem. 

Nakręcony w ciągu czterech lat film to nie tylko tragikomiczny portret ulicy, ale też narodu u progu zmian związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. To także odkrywczy, poruszający i uniwersalny obraz kapitalizmu XXI wieku i rodzących się wraz z nim problemów – gentryfikacji i ksenofobii.

17. Millenium Docs Against Gravity: 7 najważniejszych filmów, które powinieneś zobaczyć6 września 2020 r.

Wraz z organizatorami Millenium Docs Against Gravity wybraliśmy siedem najważniejszych filmów, które prezentowane będą w kinach podczas 17 edycji festiwalu. Przypomnijmy, że MDAG to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Co więcej, jest to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Katowice, Bydgoszcz, Lublin i od 2020 r. Poznań). Do zobaczenia w kinie!

Polecane

Polecane