Film

3 czerwca 2020 r.

Filmy z oficjalnej selekcji - opatrzone etykietą Cannes 2020 - będą wyświetlane w kinach do wiosny 2021 r. i pokazywane na innych festiwalach.

Cannes 2020: 56 filmów w oficjalnej selekcji3 czerwca 2020 r.

56 produkcji, wśród nich "Summer of 85" Francoisa Ozona, "The French Dispatch" Wesa Andersona i "Sweat" wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi Magnusa von Horna, znalazło się w ogłoszonej w środę oficjalnej selekcji festiwalu Cannes 2020. Filmy te będą dystrybuowane w kinach i wyświetlane na innych festiwalach.

2 czerwca 2020 r.

„Zdajemy sobie sprawę, że najbliższe tygodnie w tych instytucjach będą kluczowe pod względem rozpoznania nastrojów wśród publiczności. Jej powrót na widownię będzie z pewnością stopniowy i ważne będzie przede wszystkim budowanie zaufania. Dlatego dyrektorzy i pracownicy instytucji mają przed sobą ważne zadanie polegające na odpowiedniej komunikacji z widzami i stworzeniu przestrzeni spełniającej warunki bezpieczeństwa sanitarnego” – podkreśla resort.

Wytyczne dla kin i teatrów w czasie pandemii opublikowane2 czerwca 2020 r.

Czwarty etap odmrażania życia gospodarczego i społecznego oznacza możliwość uruchamiania działalności instytucji kultury – teatrów, oper, filharmonii i kin - przypomina we wtorek MKiDN publikując na swojej stronie internetowej wytyczne dla kin, teatrów, oper i filharmonii.

27 maja 2020 r.

Kina, teatry oraz filharmonie mogą wznowić działalność od 6 czerwca br. Widownia będzie mogła być zapełniona maksymalnie do 50 proc. pojemności.

Kina, teatry i filharmonie ponownie otwarte już od 6 czerwca27 maja 2020 r.

Od 6 czerwca wprowadzamy możliwość odmrożenia funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury i cyrków; warunki są dwa: wypełniamy pojemność widowni do 50 proc. i nosimy maseczki - poinformował w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

25 maja 2020 r.

Kalina Alabrudzińska

Kalina Alabrudzińska: Komedię mogę zrobić ze wszystkiego [WYWIAD]25 maja 2020 r.

Mam w głowie mnóstwo postaci. Na zawołanie – mówi Kalina Alabrudzińska w rozmowie z Magdą Sendecką. – To nie są moje historie, żadna z nich. Ale każdą mogłabym przeżyć czy jakoś się z nią zidentyfikować – dodaje reżyserka. „Nic nie ginie”, jej pełnometrażowy debiut fabularny, podzielił pandemiczny los kultury i zamiast do kin, trafił od razu do sieci. Warto go nie przeoczyć.

21 maja 2020 r.

Jan Komasa, fot. Legalna Kultura

Jan Komasa: Nie muszę spać, żeby śnić [WYWIAD, cz. 1]21 maja 2020 r.

Podziały są w naszych czasach wzmacniane przez internet, który nas łączy po to, żeby za chwilę nas ze sobą skonfrontować i spolaryzować. Może być tak, że za chwilę nie będziemy się chcieli kontaktować i w ogóle rozmawiać, bo uznamy, że pochodzimy z zupełnie innych światów czy baniek – w pierwszej części wywiadu, o nagrodzonym na Tribeca Film Festival filmie "Hejter. Sala Samobójców" oraz zbieżności kina z rzeczywistością z Janem Komasą, reżyserem i scenarzystą, rozmawia Joanna Sławińska.

21 maja 2020 r.

Jan Komasa

Jan Komasa: Ludzie potrafią się nawzajem zabijać „w imię dobra” [WYWIAD, cz. 2]21 maja 2020 r.

– Było coś wspólnego we wszystkich moich filmach, ten strach, że w sekundę, za jednym prztyczkiem potrafimy się zacząć zabijać, nawet dążąc do dobra. Ludzie potrafią się nawzajem zabijać „w imię dobra” – to budzi mój niepokój, strach, że znany nam świat się wali – mówi reżyser i scenarzysta Jan Komasa w drugiej części rozmowy z Joanną Sławińską o bańkach, hejcie i filmowych planach. (pierwsza część wywiadu)

18 maja 2020 r.

Przy wjeździe na teren kina samochodowego każdy uczestnik pokazu - za zgodą - powinien zostać poddany przez obsługę bezdotykowemu mierzeniu temperatury, o czym powinien być wcześniej poinformowany.

Kina samochodowe i plenerowe mogą już działać18 maja 2020 r.

Od poniedziałku kina samochodowe i plenerowe mogą działać. Widzowie będą jednak musieli pozostać w pojeździe lub na wyznaczonym miejscu zarówno przed, w trakcie, jak i po pokazie. Przy wjeździe do kina samochodowego każdy z nich za zgodą powinien też zostać poddany bezdotykowemu mierzeniu temperatury.

6 maja 2020 r.

Do retrokina, na "Filmy, które kochamy", zaprasza widzów Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA).

„Filmy, które kochamy” – rusza retrokino online6 maja 2020 r.

Wyjątkowe przedwojenne produkcje po rekonstrukcji cyfrowej dostępne bezpłatnie w całości, kulisy powstawania filmów, najciekawsze sceny, nieznane ciekawostki i spotkania z ekspertami! 10 maja Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny rusza z internetowym retrokinem, a w programie „Filmy, które kochamy”, czyli m.in. „Ada, to nie wypada”, „Jadzia”, „Dziewczyna szuka miłości”.

Polecane

Polecane