Film

27 lutego 2020 r.

Paweł Królikowski w filmie „Sługi wojny" (2019)

Nie żyje aktor Paweł Królikowski. Miał 58 lat27 lutego 2020 r.

Informację o śmierci aktora potwierdziła PAP Ewa Leśniak ze Związku Artystów Scen Polskich. Królikowski niespełna tydzień temu zrzekł się funkcji prezesa stowarzyszenia. Szeroką popularność zdobył dzięki roli Kusego w serialu "Ranczo".

25 lutego 2020 r.

Bartosz Kruhlik, fot. Legalna Kultura

Bartosz Kruhlik o filmie „Supernova”: W fabule pociąga mnie ciemna strona człowieka [WYWIAD]25 lutego 2020 r.

Kilka lat temu w sylwestrowy poranek, wydarzył się tragiczny w skutkach wypadek drogowy, w którym życie w jednej chwili straciło sześć osób. Bardzo mnie to dotknęło jako człowieka, a jako twórcę, otworzyło na temat, który jest uniwersalny, który może dotyczyć każdego z nas. Uruchomiło to moje myślenie, żeby filmowo odnieść się do tragedii, jakie dzieją się codziennie na drogach. Nie sposób przejść wobec nich obojętnie, jednak nie chciałem bezpośrednio nawiązywać do tego konkretnego wypadku (...) - mówi Bartosz Kruhlik, reżyser filmu „Supernova”, który uzyskał aż cztery nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020. Z reżyserem rozmawia Jolanta Tokarczyk.

19 lutego 2020 r.

70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie potrwa do 1 marca.

Berlinale 2020: O Złotego Niedźwiedzia powalczy 18 filmów19 lutego 2020 r.

18 filmów powalczy o Złotego Niedźwiedzia podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Polskimi akcentami będą m.in. pokazy "Szarlatana" Agnieszki Holland w sekcji specjalnej oraz animacji "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego w nowej, konkursowej sekcji Encounters.

11 lutego 2020 r.

Koreański „Parasite" zdobył w tym roku cztery Oscary.

Jak zdobyć Oscara dla filmu spoza USA?11 lutego 2020 r.

Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej szybko uzyskały status znaczącego wydarzenia międzynarodowego. Stało się tak z kilku powodów. Amerykańska kultura popularna przeżywała w latach 30., 40. i 50. gigantyczny globalny wzrost, w czym pomogła II wojna światowa. Filmy produkowane w Hollywood były produktem flagowym tej amerykańskiej inwazji kulturalnej, a Oscar – jej najmocniejszym symbolem.

Polecane

Polecane