Jak wyjaśnił resort kultury na swojej stronie internetowej, muzeum Mitoraja zostanie utworzone w budynku, należącym do władz gminy Pietrasanta, a zgromadzone będą w nim dzieła podarowane przez rodzinę artysty.

Przyszła placówka znalazła się na liście 23 projektów renowacji zabytków i wsparcia instytucji kultury w całych Włoszech, które sfinansuje ministerstwo, wydając w latach 2017-18 łącznie 135 milionów euro.

Zadowolenie z decyzji ministra Dario Franceschiniego wyraził burmistrz Pietrasanta Massimo Mallegni. W lokalnych mediach Toskanii podziękował resortowi za natychmiastową reakcję na możliwość realizacji inicjatywy, która zrodziła się, jak zaznaczył, między innymi dzięki hojności rodziny artysty.

"Od razu przystąpimy do działania, aby ta świątynia sztuki powstała jak najszybciej" - zadeklarował burmistrz. Następnie podkreślił: "Pietrasanta będzie miała jedyne muzeum na świecie poświęcone Mitorajowi, z którym wiąże nas serdeczność, sympatia i szacunek".

Zdaniem Mallegniego taka placówka w miasteczku sprawi, że znajdzie się ono w "centrum międzynarodowej sceny" kultury i sztuki.

Z Rzymu Sylwia Wysocka