Słynny węgierski pianista, dyrygent i kompozytor Zoltan Kocsis zmarł w niedzielę w wieku 64 lat – poinformowała Narodowa Orkiestra Filharmoniczna agencję MTI.

„Narodowi Filharmonicy z głębokim smutkiem zawiadamiają, że Zoltan Kocsis zmarł dziś po południu po długiej, znoszonej z godnością chorobie. Pustka, jaką po sobie zostawił, jest ogromna” – napisała Narodowa Orkiestra Filharmoniczna w oświadczeniu.

W połowie października orkiestra podała, że Kocsis zrezygnował ze względów zdrowotnych ze wszystkich zagranicznych i znacznej części krajowych występów, gdyż lekarze zalecili mu odpoczynek. Poinformowano wtedy, ze przeszedł poważną operację serca.

Kocsis urodził się 30 maja 1952 r.; zaczął grać na fortepianie w wieku 5 lat. Przepustką do sławy było dla niego zwycięstwo w Konkursie im. Beethovena organizowanym przez Węgierskie Radio. Już rok później wyjechał na pierwsze tournée do USA.

Nagrał wszystkie utwory Beli Bartoka na fortepian – solowe oraz z towarzyszeniem orkiestry. Był też bardzo ceniony za wykonanie „Images pour Orchestre” Claude’a Debussy’ego.

Występował z wieloma słynnymi orkiestrami, jak Chicago Symphony Orchestra, Wiener Philharmoniker, New York Philharmonic Orchestra czy London Philharmonic Orchestra.

Wraz z dyrygentem Ivanem Fischerem założył w 1978 r. Budapeszteńską Orkiestrę Festiwalową, a od 1997 r. kierował Narodową Orkiestrą Filharmoniczną.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska