Około 50 wydarzeń odbędzie się w ramach trwającego od piątku w Wielkopolsce festiwalu Akademia Gitary. Jednym z nich będzie happening na poznańskim starym rynku, podczas którego kilkuset gitarzystów zagra przebój The Clash „Should I Stay or Should I Go”.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, festiwal jest szansą, aby z muzyką najwyższej jakości docierać do wszystkich i „zarażać ich magią gitary”.

„Festiwal gości w miejscach, w których taka muzyka zazwyczaj się nie pojawia. W tym roku będziemy w 20 wielkopolskich miejscowościach, w tym Poznaniu, Gnieźnie, Jarocinie, Wągrowcu, Koninie czy Puszczykowie. I tak, jak co roku będziemy gościć najlepszych artystów związanych z muzyka gitarową - nie tylko tą klasyczną, ale i muzyką jazzową, czy rozrywkową, choć zawsze z gitarą na pierwszym planie” - powiedziała PAP producentka festiwalu Joanna Przybyło.

W tym roku wśród największych festiwalowych gwiazd pojawi się m.in. hiszpański mistrz flamenco Nino de Pura wraz z ośmioosobowym zespołem. Podczas festiwalu publiczność będzie miała okazję usłyszeć także gitarzystów klasycznych, w tym Thomasa Mullera-Peringa z Niemiec, Judicael Perroy z Francji oraz rosyjskiego gitarzystę Aynura Begutova.

„Wielkie nazwiska pojawią się już podczas inauguracji festiwalu w piątek Gnieźnie i w sobotę w Poznaniu. Wystąpią m.in. na mandolinie Avi Avital z Izraela, który do Polski przyjeżdża razem z sopranistką Chen Reiss. Wraz z nimi na koncercie wystąpi także dyrektor artystyczny Akademii Gitary i jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych Łukasz Kuropaczewski oraz wiolonczelista z Niemiec David Adorjan” – mówiła Przybyło.

Jednym z najważniejszych festiwalowych wydarzeń będzie happening, podczas którego na poznańskim Starym Rynku kilkuset gitarzystów zagra przebój grupy The Clash - „Should I Stay or Should I Go”.

„Happening to zawsze największe wydarzenie w ramach festiwalu, w którym biorą udział zarówno amatorzy, jak i zawodowi muzycy. W tym roku przed ratuszem wykonamy wspólnie utwór +Should I Stay or Should I Go+, a muzycznie ze sceny poprowadzi nas w tym Krzysztof Zalewski, który reprezentuje można powiedzieć taką rozrywkową stronę gitary, ale o tym instrumencie wie prawie wszystko” – podkreśliła Przybyło.

W Poznaniu i Jarocinie wystąpi także Dorota Miśkiewicz z zespołem „Narciarze”. Na scenie pojawi się wówczas jeden z najsłynniejszych polskich gitarzystów jazzowych Marek Napiórkowski oraz na gitarze basowej Kuba Badach, który publiczności znany jest głównie jako wokalista.

W Jarocinie i Puszczykowie natomiast realizowany będzie projekt „Noc argentyńska”, podczas którego w klimat argentyńskich rytmów widzów i słuchaczy wprowadzi Łukasz Kuropaczewski, Maciej Frąckiewicz i Bartek Miler.

Podczas festiwalu w trzy kolejne soboty w Poznaniu odbywać się będą otwarte warsztaty gitarowe.

Tegoroczna edycja festiwalu Akademia Gitary potrwa do 11 września.