W sumie 350 wykonawców z 3 kontynentów na zaproszenie województwa Małopolskiego oraz gminy Myślenice przez 10 dni będzie raczyć polską widownie najciekawszymi elementami folkloru tanecznego i muzycznego z kraju swojego pochodzenia. Na Festiwalu zagrają zagraniczne i polskie gwiazdy muzyki folkowej - m.in. z Pakistanu, Brazylii, Indonezji, Kostaryki, Francji, Serbii, Macedonii, Węgier, Słowacji i Tajwanu. Kumulacje festiwalowych wydarzeń i największe koncerty przewidziano między 14 a 17 lipca na rynku w Myślenicach, a także w Miechowie i Suchej Beskidzkiej.

"To bez wątpienia jeden z ciekawszych Festiwali w Polsce. Dzięki połączeniu tradycji z nowoczesnością i umiejętnym wykorzystaniem potencjału obyczajowość ludowej różnych części świata nasze wydarzenie wpisuje się w cykl europejskich inicjatyw międzykulturowych" - wyjaśnia Piotr Szewczyk, dyrektor Festiwalu.

W tym roku organizatorzy zadbali o mocne akcenty koncertowe. W najbliższy piątek w ramach inauguracji festiwalu w Myślenicach wybrzmi specjalny artystyczny projekt przygotowany przez muzyków z Pakistanu. Dla polskich słuchaczy przygotowali oni program, który jest połączeniem folku, popu i rock and rolla. Wszystko to okraszone filozofią sufi.

"Zapraszamy na nasz koncert. Będzie etniczne, energetycznie i nostalgicznie. Pakistan w muzycznej pigułce" - zaprasza Ali Aftab Saeed, pakistański gwiazdor muzyki POP.

W ramach Festiwalu zagrają także Balkanscream - siedmioosobowy kolektyw, którego brzmienie łączy w sobie hip-hop i muzykę bałkańską oraz Iwan Iwanilia - zespół specjalizujący się w grze na instrumentach akustycznych oraz śpiewie, łącząc muzykę etniczną i jazz.

W tym roku organizatorzy przygotowali nie tylko koncerty, ale także kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła, warsztaty artystyczne, specjalną strefę dla dzieci, konkursy i zabawy, degustację zagranicznych przysmaków regionalnych, galę ogólnopolskiego festiwalu fraszki o tematyce folkowej oraz korowód ulicami miasta. Artyści zatańczą także podczas Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Program dostępny na www.festival.myslenice.pl