Spektakl "Ślepy" holenderskiego teatru Duda Paiva Company otworzył we wtorek 8. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich "Lalka-nie-lalka" w Białymstoku. Impreza potrwa do soboty, wystąpi kilkanaście szkół z całego świata.

Festiwal "Lalka-nie-lalka" odbywa się w mieście co dwa lata. Jego ideą była i jest od początku prezentacja nowych form w teatrze lalkowym, które coraz częściej wykraczają poza tradycyjnie postrzegany teatr lalek. Organizatorami festiwalu są: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek (BTL) oraz Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy.

We wtorek wieczorem festiwal zainaugurował spektakl "Ślepy" grupy Duda Paiva Company. Jest to polska premiera przedstawienia - mówił wcześniej dyrektor BTL Jacek Malinowski. Dodał, że spektakl nawiązuje do estetyki grupy, która łączy teatr tańca z animacją lalek.

Podczas festiwalu prezentowane będą różne formy teatralne: od tradycyjnej lalkowej, po układy aktor i lalka czy aktor i przedmiot. Będą zarówno spektakle dla dzieci, jak i dorosłych, w tym spektakle autorskie na podstawie własnych scenariuszy. W sumie odbędzie się ponad 40 wydarzeń w dwóch nurtach: szkolnym i profesjonalnym.

Główną część festiwalu stanowią pokazy szkolne. W tym roku przyjechało 11 szkół lalkarskich z kraju i z zagranicy m.in. z Ukrainy, Czech, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Litwy. Jeden z organizatorów prorektor Akademii Teatralnej w Białymstoku prof. Wiesław Czołpiński mówił, że przedstawienia szkół są różnorodne, ale - jak dodał - w tym roku położono nacisk na mniejsze produkcje, choć są też większe - jak teatru z Czech czy Ukrainy.

W ramach nurtu profesjonalnego jeszcze przed oficjalnym otwarciem pokazywany był m.in. spektakl Teatru Animacji w Poznaniu - "Pastrana" w reżyserii Marii Żynel. To opowieść o kobiecie z brodą Julii Pastranie urodzonej pod koniec XIX wieku, która jako "dziwadło" występowała w cyrku.

W kolejnych dniach będzie można też zobaczyć m.in. "Dziady po Białoszewskim" Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach w reżyserii Anny Retoruk czy Teatr Tulave ze Słowacji, który zaprezentuje w plenerze spektakl "Hamlet or finding a skull" w reżyserii Jakuba Nvoty.

Odbędzie się też konferencja naukowa, podczas której dyskusje będą się toczyły wokół teatru w XXI wieku.

Festiwal "Lalka-nie-lalka" odbywa się w ramach Dni Miasta Białegostoku.