Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna jednodniowa impreza promująca industrialne dziedzictwo regionu - wypełniona koncertami, wystawami, konkursami, prezentacjami czy warsztatami.

Władze regionu akcentują, że impreza - początkowo związana jedynie z regionalnym produktem turystycznym - faktycznie z czasem stała się świętem całego województwa. Obejmuje bowiem wszystkie jego części opierając się o wspólny element: historię lokalnego przemysłu.

W tym roku 376 wydarzeń siódmej już Industriady - pod hasłem „Przemysłowe legendy" - będzie odbywało się w 44 obiektach w 27 miastach regionu. Dzień wcześniej przygotowano „Rozruch maszyn", czyli cykl wydarzeń w kilku miastach.

Aby ułatwić uczestnikom wybór najciekawszych dla nich atrakcji, podobnie jak przed rokiem, wstępnie podzielono je na kategorie: dla pasjonatów, dla rodzin z dziećmi oraz dla nastawionych na sztukę i rozrywkę.

Z myślą o dzieciach przygotowano 71 wydarzeń. Jednym z nich będzie questing w zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach, czyli zabawa w odkrywanie dziedzictwa tego miejsca poprzez odgadywanie różnego rodzaju zagadek.

Atrakcjami dla pasjonatów techniki mogą być zwiedzenie śluzy Rudziniec i udział w rejsie po Kanale Gliwickim, nocne odwiedziny Browaru Zamkowego w Cieszynie albo uruchomienie ponadstuletnich maszyn w Walcowni Cynku w Katowicach.

W Muzeum Energetyki w Łaziskach będzie można np. uczestniczyć w warsztatach z elektroniki czy nauce gry na cewkach Tesli, a w zabrzańskiej kopalni Guido zwiedzić poziom 320 pod hasłem „Śląsk: kreatywność" - z prezentacją wynalazków, które stosowano pod ziemią, aby ułatwić pracę lub zapobiegać zagrożeniom.

Wydarzenia rozrywkowe to m.in. wycieczka szlakiem bielskich murali reklamowych i artystycznych (z początkiem w Starej Fabryce w Bielsku-Białej), inauguracja festiwalu Art Naif w Katowicach, występy pełnego składu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" w Szybie Maciej w Zabrzu czy też rapera Miuosha w Siemianowicach Śląskich.

W zabrzańskim kompleksie Sztolnia Królowa Luiza otwarty podczas Industriady zostanie Park 12C. Jego podziemną część tworzą dawne płytkie wyrobiska kopalni Królowa Luiza, w których można zobaczyć pokazy pracy maszyn górniczych czy przejechać górniczą kolejką szynową. Część naziemna to park edukacyjno-rozrywkowy prezentujący zagadnienia związane z ziemskimi żywiołami, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie.

W ramach muzycznego finału Industriady na terenie Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się koncert multimedialny „Rasa. Pieśni antracytu". Ok. 100 artystów z różnych dziedzin muzycznych ma tam zaprezentować często historyczne utwory łączące górników z całego świata – we współczesnych aranżacjach.

Organizatorzy Industriady z urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego polecają też m.in. wydarzenia festynowo-piknikowe w katowickich zabytkowych dzielnicach Nikiszowiec i Giszowiec, przygotowane przez Teatr Śląski premierowe widowisko taneczne „Jaram się” o historii hutnictwa w Hucie Królewskiej w Chorzowie oraz atrakcje miasteczka hutniczego w Nowych Gliwicach (Oddział Odlewnictwa Artystycznego).

Spośród 376 planowanych wydarzeń 342 ą dostępne bezpłatnie, a 51 wymagało wcześniejszej rezerwacji. Szczegóły programu tegorocznego święta oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących (w tym m.in. kwestie opłat i rezerwacji obejmujących niektóre z nich) znajdują się na stronie industriada.pl. Zawarto tam też rady dla uczestników święta, dotyczące m.in. transportu.

Podobnie jak w ub. roku, między obiektami Industriady można podróżować bezpłatnie - Kolejami Śląskimi (pod warunkiem uzyskania wcześniej bezpłatnych kuponów np. w którymś obiekcie Industriady), a także przygotowanymi w miastach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego oraz w Częstochowie, Bielsku-Białej, Cieszynie i Ustroniu mikrobusami oraz autokarami.

Autobusy GZM będą przewoziły uczestników między pięcioma dworcami kolejowym (Gliwice, Zabrze, Chorzów-Batory, Katowice, Sosnowiec) a wybranymi obiektami biorącymi udział w festiwalu. Nowością będzie udział w święcie organizatora komunikacji miejskiej w większej części konurbacji katowickiej - dzięki niemu do zabytków techniki będzie można 11 czerwca bezpłatnie dojechać autobusami oraz tramwajami KZK GOP (na podstawie kuponów ze strony industriada.pl).

W piątek i sobotę pomocna uczestnikom ma być infolinia: 573 991 417 i 573 991 418 (nie można tam kupić biletów czy zarezerwować miejsc).