Ponad dwudziestu popularnych aktorów i aktorek mierzy się z monologiem wszech czasów. „Być albo nie być” w interpretacji m.in. Adama Ferencego, Olgi Bołądź, Antoniego Pawlickiego, Eryka Lubosa i Katarzyny Herman. Swoje kompozycje na żywo grają Leski oraz Skubas. Wszystko to wśród multimediów i drzew, po zmroku, w jednym z najpiękniejszych parków Warszawy. Big Book Festival zaprasza na wyjątkowe otwarcie – premierę spektaklu Hamlet#Casting.
Media

Od prapremiery w roku 1600 „Hamleta” wystawiano tysiące razy i różnorodnie interpretowano. Tym razem głównym punktem spektaklu będzie słynny monolog. W roli głównej wystąpi Julian Świeżewski, 25-letni aktor związany z Teatrem Powszechnym, nagradzany i doceniany za role m.in. w spektaklach „Ecce Homo!!!” i „Good Night Cowboy”. W spektaklu pojawią się także Piotr Adamczyk, Redbad Klijnstra, Ewa Konstancja Bułhak, Bartosz Gelner, Rafał Mohr, Weronika Rosati, Piotr Rogucki, Grzegorz Damięcki, Przemysław Bluszcz i wielu innych.

Media

- Zaprosiliśmy znakomitych aktorów do udziału w eksperymencie, który wymaga odwagi – mówi Anna Król, reżyser spektaklu. – Uczestniczą w castingu, mierzą się z rolą, której najpewniej nie będą mieli szansy zagrać. Casting to symbol współczesnej próby i sprawdzianu, ale także traumy aktora. Jest jednocześnie szansą i utratą nadziei – wyjaśnia Król. Zapisane przez Szekspira wątpliwości zabrzmią dramatycznie i dotkliwie w wykonaniu kobiet i mężczyzn, dwudziesto- i czterdziestolatków, matek i singli. Jak mówi Hamlet, gdy czuje się spełniony, przepełnia go smutek, jest zakochany albo żartuje?

- Szekspir, gdy pisał „Hamleta”, dobiegał czterdziestki. Może więc wcale nie jest to opowieść o młodości, ale o przekraczaniu granic? Może autorowi udało się w postaci nadwrażliwego idealisty zapisać wątpliwości starzejącego się mężczyzny? Czy nie na tym polega najsłynniejszy w dziejach ludzkości kryzys wieku średniego? Jest przecież próbą nadania sensu swemu życiu – mówi twórczyni spektaklu.

Media

Hamlet#Casting to połączenie sprzeczności. Opowieść o codzienności, która bywa banalna i pełna zgranych scenariuszy. Zobaczymy i usłyszymy muzyczne hity, które opowiadają o zawiedzionej miłości, fesjsbukowe konwersacje, które nie dają pocieszenia i marzenia rodem z telenoweli. Na ich tle Hamlet stawia sobie pytania, które brzmią jak powracający refren: czy jestem wystarczająco dobry, wartościowy, pożądany? Czy jestem sobą? Czy można żyć prawdziwie w świecie, w którym zawsze ktoś na nas patrzy?

– Skupiamy się na indywidualnym dramacie, wkładaniu masek i próbie zrozumienia swego losu. Nasz Hamlet mówi tekstem duńskiego królewicza, cytuje sonety Szekspira, ale i utwory współczesnych polskich pisarzy i poetów, recenzje i analizy literackie. Jego tekst jest porwany i niepełny. Wierzę, że dzięki osobowości Juliana będzie także żywy, przyciągający i do cna prawdziwy – przekonuje Anna Król.

Trwa ładowanie wpisu

W spektaklu cytowane są m.in. teksty Zośki Papużanki, Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, Jana Kotta, Szczepana Twardocha, Marcina Świetlickiego, a także fragmenty seriali i
programów telewizyjnych. Muzykę na żywo wykonają młodzi polscy muzycy – Leski oraz Skubas, pojawią się też utwory Mary Komasy oraz Bryana Ferry.

- Przenosimy Hamleta w XXI wiek. Pytania zadane przed czterystu laty wciąż nie znalazły odpowiedzi. A rozważanie, czy można przejść przez życie nie stawiając czoła problemom, lecz „śpiąc i śniąc” o lepszym jutrze, brzmi tak samo przejmująco – zachęca Anna Król.

Hamlet#Casting jest częścią globalnego programu #ShakespeareLives, który został uruchomiony w związku z 400. rocznicą śmierci Williama Szekspira przypadającą w 2016 roku. Partnerami wydarzenia są British Council oraz UNIQA.

Premiera spektaklu rozpocznie czwartą edycję Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania.Odbędzie się w piątek, 10 czerwca o godz. 22.30 przy Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2) w Warszawie. Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki, które można zarezerwować wysyłając e-mail na adres: spotkania@big-book.pl lub pod numerem: + 22 499 10 10. Liczba miejsc jest ograniczona.

Czwarta edycja międzynarodowego Big Book Festival odbędzie się w dniach 10-12 czerwca w Warszawie. W programie znalazło się 60 spotkań z udziałem ponad stu autorów z Polski i pięciu kontynentów. Gośćmi będą m.in.: Ed Vulliamy, Vedrana Rudan, Lars Mytting, Boris Akunin, Józef Hen, Elżbieta Cherezińska, Bogusław Wołoszański.
Organizatorem jest Fundacja „Kultura nie boli”.

Pełny program na www.bigbookfestival.pl >>>

Hamlet#Casting | piątek, 10 czerwca, godz. 22.30 | Warszawa, Pałac Szustra i Park Morskie Oko
bezpłatne wejściówki: spotkania@big-book.pl, tel. 22 499 10 10