Koncertami muzyki do filmów Romana Polańskiego – we wtorek w Katowicach i dzień później w Krakowie - rozpocznie się tegoroczny 9. Festiwal Muzyki Filmowej. Zaplanowano też trzy wielkie koncerty poświęcone muzyce z animacji, serii Indiana Jones oraz gry o Wiedźminie.

Inauguracyjny Scoring4Polanski będzie drugim monograficznym koncertem muzyki filmowej skomponowanej dla polskiego kina podczas Festiwalu Muzyki Filmowej. Rok temu zaprezentowano tematy do filmów i spektakli teatralnych Andrzeja Wajdy.

Na program koncertu zaprezentowanego we wtorek w sali głównej NOSPR w Katowicach i dzień później w Centrum Kongresowym ICE Kraków złożą się kompozycje takich kompozytorów, jak Krzysztof Komeda, Wojciech Kilar, Jerry Goldsmith, Ennio Morricone, Philippe Sarde i Alexandre Desplat. Zaprezentowana zostanie muzyka do filmów Polańskiego: "Dziecko Rosemary", "Nóż w wodzie", "Dwaj ludzie z szafą", "Matnia", "Nieustraszeni pogromcy wampirów", "Śmierć i dziewczyna", "Pianista", "Dziewiąte wrota", "Tess", "Lokator", "Wenus w futrze", "Autor widmo", "Rzeź" oraz "Chinatown" i "Frantic".

W koncercie wystąpi plejada gwiazd muzyki klasycznej, filmowej i jazzu, w tym Tomasz Stańko, pianista jazzowy Dominik Wania i współpracujący z nimi saksofonista Maciej Obara oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia; za pulpitem dyrygenckim stanie Dirk Brosse, belgijski dyrygent i dyrektor muzyczny International Flanders Film Festival w Gandawie.

Podczas inaugurującego koncertu w Katowicach po raz drugi w historii festiwalu wręczona zostanie Nagroda im. Wojciecha Kilara, ufundowana przez prezydentów Krakowa i Katowic. Otrzyma ją Alexandre Desplat - francuski kompozytor i dyrygent, zdobywca Oscara za muzykę do filmu "Grand Budapest Hotel".

W hali Tauron Arena Kraków zaplanowano trzy wielkie koncerty muzyki filmowej. Gośćmi wydarzenia pod hasłem „Animacje” 28 maja będą Harry Gregson-Williams, autor muzyki do takich filmów, jak „Shrek”, „Opowieści z Narnii”, „Artur ratuje Gwiazdkę” oraz Heitor Pereira, autor muzyki do takich animacji jak: „Minionki rozrabiają”, „Minionki”, „Jak ukraść księżyc” czy „Angry Birds”. Muzyczny przebój „Kolorowy wiatr” z filmu „Pocahontas” zaśpiewa Edyta Górniak.

Film „Indiana Jones: Poszukiwacze Zaginionej Arki” z muzyką na żywo zostanie pokazany podczas koncertu 29 maja. W wydarzeniu uczestniczyć będą mogły osoby niedowidzące i niewidome dzięki zastosowaniu techniki audiodeskrypcji.

30 maja na finałowym koncercie zabrzmi muzyka z gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Zostanie on zwieńczony specjalną aranżacją kołysanki „Lullaby of Woe”, którą zaśpiewa Monika Brodka.

W programie FMF znalazł się także koncert poświęcony twórczości kompozytorów uchodzących za nową falę muzyki filmowej m.in. Josepha Trapanese („Wierna” i „Zbuntowana” z serii „Niezgodna”), znanego ze swojej współpracy z zespołem Daft Pank oraz formacją M83. W Krakowie pojawią się także: Cliff Martinez, autor aranży do filmów „Drive”, „Tylko Bóg wybacza” czy z „The Neon Demon” oraz Johann Johannsson, który zaprezentuje nominowaną do Oscara ścieżkę do „Teorii wszystkiego” oraz suity do „Sicario” i „Prisoners. Demon”.

Festiwal Muzyki Filmowej to jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie. Jego organizatorami są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.