Dwa - prezentowane w tym roku w Cannes - europejskie filmy zrealizowane przez kobiety: "Mustang" tureckiej reżyserki Deniz Gamze Erguven oraz "Cień" Francuzki Alice Winocour, z Diane Kruger i Matthiasem Schoenaertsem w obsadzie, trafią w piątek na polskie ekrany.

Dramat Deniz Gamze Erguven wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

Był nominowany do Oscara i Złotego Globu w kategorii obraz nieanglojęzyczny. Zdobył Nagrodę Parlamentu Europejskiego LUX, Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla Odkrycia Roku oraz - na festiwalu w Cannes - nagrodę Europa Cinemas Label.

37-letnia Deniz Gamze Erguven, urodzona w Ankarze, a wychowana we Francji, wyreżyserowała "Mustanga" (prod. Francja/Turcja) według własnego scenariusza, napisanego wspólnie z 40-letnią Alice Winocour, pochodzącą z Paryża.

Reklama

Bohaterki tej historii to pięć nieokiełznanych, młodych dziewcząt, które łączy silne pragnienie wolności. Dziewczyny żyją w świecie, w którym wciąż pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna "znać swoje miejsce". Aby żyć tak, jak chcą, będą musiały zaryzykować wszystko.

Akcja toczy się latem w nadmorskim tureckim miasteczku. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców taka zabawa dziewcząt jawi się jako zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal.

Dom dziewczynek zaczyna z dnia na dzień przypominać więzienie. Rodzina chce jak najszybciej "pozbyć się problemu" i wydać siostry za mąż, o wyborze narzeczonych decydując bez wiedzy dziewcząt. Dziewczyny postanawiają się przeciwstawić: za wszelką cenę chcą znaleźć sposób, aby pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

Współscenarzystka "Mustanga" Alice Winocour to zarazem reżyserka thrillera "Cień", także pokazanego na tegorocznym festiwalu w Cannes. "Subtelny i równocześnie mroczny thriller, który rozkochał widzów na festiwalu w Cannes"; "opowieść o miłosnej fascynacji napędzanej adrenaliną" - tak produkcję zapowiada polski dystrybutor.

"Cień" (tytuł oryg. "Maryland", prod. Francja/Belgia), który krytykom kojarzy się pod pewnymi względami z "Drive" Nicolasa Windinga Refna, to historia żołnierza Vincenta (Matthias Schoenaerts), wynajętego do zapewnienia bezpieczeństwa młodej kobiecie i jej synkowi. Ochranianą żonę mieszkającego we Francji libańskiego milionera Imada Whalida, podejrzanego o handel bronią, gra Diane Kruger.

Wśród autorów muzyki do thrillera "Cień" jest znany francuski twórca muzyki elektronicznej, DJ i producent Gesaffelstein (właśc. Mike Levy).