Amerykańska grupa metalowa Baroness po raz kolejny przyjeżdża do Polski. Tym razem będą promowali swoją znakomitą czwartą płytę „Purple”, z kilku powodów wyjątkową.
To pierwszy krążek kapeli wydany po tragicznych dla nich wydarzeniach z 2012 roku. 15 sierpnia tamtego roku, zaledwie 11 dni po tym, jak dali solidny koncert na katowickim Off Festivalu, pojazd przewożący zespół uległ wypadkowi. Podczas przejazdu między koncertami w trakcie angielskiej części ich trasy koncertowej autobus, którym podróżowali, spadł z wiaduktu. Poważnie ucierpiało kilka osób, w tym członkowie kapeli. Na szczęście po tygodniach rehabilitacji wszyscy powrócili do zdrowia. Trasa została jednak odwołana. Promowali nią wydany w lipcu 2012 album „Yellow & Green”. Krążek zebrał bardzo dobre recenzje i trafił do pierwszej trzydziestki zestawienia Billboard 200.
Dobrą passę Baroness przerwał wspomniany wypadek, a później roszady w zespole. W 2013 roku odeszli perkusista Allen Blickle oraz basista Matt Maggioni. Lider, gitarzysta kapeli John Baizley, w wywiadach przyznawał, że długo zastanawiał się, czy Baroness przetrwa. Na szczęście do zespołu dołączyli nowi muzycy i razem weszli do studia. Zarejestrowali krążek „Purple”, który ukazał się pod koniec zeszłego roku. Zebrał wiele znakomitych recenzji, a Baroness od kilku tygodni promują go na trasie. Baizley mówi o „Purple”: „To bez wątpienia nasz najciekawszy krążek, bo penetrujemy na nim szersze rejony niż na wszystkich poprzednich płytach”. Jest tu ciężkie granie, ale i przebojowość, co ortodoksyjnych fanów ciężkich brzmień może nie do końca ucieszyć. Baroness jednak od początku nie byli zwykłym zespołem metalowym. Dbali o dobre melodie i na „Purple” to słychać. Na koncertach też nie oczekujcie wyłącznie metalowego jazgotu, Baizley i spółka potrafią się też wyciszyć i zagrać klimatycznego rocka. Poza tym lider lubi zagadywać publikę i na pewno w Proximie nie będzie inaczej.
Supportem kapeli będzie znakomity duet Closet Disco Queen, który pracuje właśnie nad nową płytą. Spodobają się fanom psychodelicznego rocka sprzed lat.
Baroness | Warszawa, Proxima | 18.03, godz. 20