Ministerstwo Kultury ogłosiło tegoroczną listę dotacji na promocję czytelnictwa w Polsce. Wśród wspieranych finansowo przez MKiDN przedsięwzięć po raz kolejny nie uwzględniono Big Book Festivalu, organizowanego przez fundację „Kultura nie boli” – jedynego międzynarodowego festiwalu literackiego w Warszawie.
Fundacja nie kryje zaskoczenia decyzją ministerstwa, zwłaszcza że BBF odmówiono wsparcia finansowego kolejny rok z rzędu. „W poprzednich latach podejmowaliśmy starania o poznanie powodów negatywnej decyzji ministerialnych decydentów. Nie udało nam się jednak dowiedzieć, dlaczego nie uznają oni Big Book Festivalu za wydarzenie wzbogacające Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (...). Brak odpowiedzi wynika prawdopodobnie z prostej przyczyny – gdyby mieli ocenić wydarzenie rzetelnie, musiałaby to być ocena pozytywna” – napisały w oświadczeniu dyrektor BBF Anna Król i Paulina Wilk, prezes fundacji „Kultura nie boli”.
MKiDN na promocję czytelnictwa przeznaczyło w tym roku łącznie 5 mln zł. O wsparcie finansowe ubiegali się organizatorzy ponad 500 imprez i przedsięwzięć literackich z całej Polski. Najwyższe dotacje przyznano Fundacji Tygodnika Powszechnego na organizację trzech kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. J. Conrada w Krakowie oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sopocie organizującej Międzynarodowy Festiwal Literacki Sopot (810 tys.).
Fundacja wyraża zdumienie, że „Big Book Festiwal został ujęty w ocenie punktowej w rażącej dysproporcji wobec wydarzeń o adekwatnej skali”. Anna Król podkreśla, że kryteria, według których przyznawane są punkty, w dużej mierze opierają się na subiektywnej ocenie komisji: „W tym znaczeniu uważam, że te decyzje podejmowane są w sposób polityczny. Nie dlatego, że są powiązane z jakąś konkretną opcją polityczną, ale dlatego, że eksperci podejmujący decyzję biorą pod uwagę własne wartości i preferencje. To specyfika polskich konkursów. W konkursach unijnych każdy projekt, który zostaje odrzucony, zostaje opatrzony szczegółowym wyjaśnieniem, dlaczego nie został uznany za wystarczająco dobry”.
Odbywający się od czterech lat BBF co roku gości gwiazdy światowej literatury. W jego ramach Warszawę odwiedzili dotąd m.in. Swietłana Aleksijewicz, Karl Ove Knausgard i Zadie Smith.