W Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy trwają prób do spektaklu „Kobiety bez znaczenia” Alana Benneta w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. W tytułowych rolach Halina Łabonarska i Małgorzata Niemirska. Premiera 19 lutego na Scenie im. Haliny Mikołajskiej.

Jedna idzie przez życie bez szmeru, druga wymusza uwagę. Dwie kobiety, bohaterki równoległych monodramów Alana Bennetta, są do siebie skrajnie niepodobne: szara mysz biurowa, zawsze akceptująca swój żywot bez zdarzeń, oraz bezwzględna tropicielka niedoskonałości i niegodziwości wszystkich wokół. Sztuka opowiada o dwóch samotnych kobietach, które nie chcą rozpłynąć się w nicości.

Spektakl składa się z dwóch monologów samotnych kobiet („Pani od listów” i „Kobieta bez znaczenia”, będących częściami serii „Gadające głowy” (Talking Heads) brytyjskiego dramaturga Alana Bennetta. To cykl dwunastu monologów, w których autor stworzył galerię dowcipnych, a jednocześnie wzruszających portretów zwyczajnych ludzi.

Twórcy spektaklu

Reklama

Grzegorz Chrapkiewicz – reżyser, aktor i pedagog Akademii Teatralnej. Reżyserował m.in.: w Teatrze Narodowym („Kotka na gorącym blaszanym dachu” Tennessee Williamsa), Teatrze Wybrzeże („Prawdziwy inspektor Hound” Toma Stopparda) i Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu („Tartuffe albo Szalbierz” Moliera). W Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy można zobaczyć jego „Romantyków” Hanocha Levina i „Mizantropa” Moliera.

Małgorzata Niemirska w teatrze grała m.in. w spektaklach reżyserowanych przez wybitnych twórców: Gustawa Holoubka, Jerzego Grzegorzewskiego, Aleksandra Bardiniego i Witolda Zatorskiego. Od wielu lat w zespole Teatru Dramatycznego, gdzie wystąpiła w ponad trzydziestu przedstawieniach. Dziś oglądać ją można w roli Pogorełki w „Romantykach” Hanocha Levina i matki Freuda w „Niebezpiecznej metodzie” Christophera Hamptona.

Stworzyła kreacje m.in. w filmach Andrzeja Kijowskiego („Indeks”), Jerzego Kawalerowicza („Spotkanie na Atlantyku”) i Łukasza Barczyka („Patrzę na Ciebie Marysiu”).
Halina Łabonarska współpracowała z wybitnymi reżyserami teatralnymi, m.in.: Jerzym Jarockim, Maciejem Prusem, Kazimierzem Dejmkiem, Gustawem Holoubkiem, Izabellą Cywińską i Januszem Wiśniewskim. Na deskach Dramatycznego wciela się w postać Jokasty w „królu Edypie” Sofoklesa i Kate Keller we „Wszystkich moich synach” Arthura Millera. Między innymi za tę druga rolę otrzymała w 2015 roku prestiżową Nagrodę im. Ireny Solskiej.

Zagrała w licznych filmach, m.in. w: „Aktorach prowincjonalnych” i „Europa, Europa” w reżyserii Agnieszki Holland „Kobiecie i kobiecie” Ryszarda Bugajskiego. „Vinci” Janusza Machulskiego, „Joannie” Feliksa Falka. Jest laureatką wielu nagród teatralnych, filmowych i telewizyjnych.