Film Alejandro Inarritu "Zjawa" odniósł największy sukces podczas ceremonii wręczenia Złotych Globów. Gala zorganizowana po raz 73 przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej odbyła się w Los Angeles.
Reklama

Obraz "Zjawa" został uznany za najlepszy film dramatyczny ubiegłego roku, Alejandro Inarritu zdobył "Złoty Glob" za reżyserię, a występujący w nim Leonardo DiCaprio otrzymał statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. "Ten film jest o przetrwaniu, o adaptacji, o tryumfie ludzkiego ducha, ale przede wszystkim o zaufaniu" - mówił DiCaprio, który zagrał dziewiętnastowiecznego amerykańskiego trapera i odkrywcę Hugh Glassa.

Za najlepszą komedie ubiegłego roku uznano film Ridleya Scotta "Marsjanin". "Złote Globy" zdobyli także Brie Larson, Jennifer Lawrence, Matt Damon oraz piosenkarka Lady Gaga. "Chciałam być aktorką zanim jeszcze zrobiłam karierę muzyczną. Tak się jednak ułożyło, że muzyka przyszła pierwsza" - mówiła Gaga, którą nagrodzono za występ w piątym sezonie telewizyjnego serialu "American Horror Story".

Złote Globy przyznaje działające w Los Angeles Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Skupia ono 93 dziennikarzy z ponad 50 krajów świata. W porównaniu z Oscarami jest to bardzo wąska grupa. Laureatów nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej wskazuje bowiem ponad 6 tysięcy profesjonalistów z branży filmowej. Zdobycie Złotego Globu często jest jednak zwiastunem sukcesu oskarowego.

Nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej są przyznawane w 14 kategoriach filmowych i 11 telewizyjnych. W tym roku nagrody te są wręczane po raz siedemdziesiąty trzeci.