Polak Szymon Nehring wśród 10 finalistów Konkursu Chopinowskiego. Do finału oprócz 20-letniego Polaka z Krakowa zakwalifikowali się: Seong-Jin Cho z Korei Południowej, Aljosa Jurinić z Chorwacji, Aimi Kobayashi z Japonii, Amerykanie Kate Liu i Eric Lu, Kanadyjczycy Yike (Tony) Yang i Charles Richard-Hamelin, Łotysz Georgijs Osokins oraz Rosjanin Dmitrij Szyszkin.
Reklama

Najmłodszy z finalistów, 17-letni Yike (Tony) Yang (czyt.Ike Tony Jang) nie krył radości po ogłoszeniu decyzji jury. "Jestem coraz bardziej zestresowany, ale też coraz bardziej szczęśliwy" - powiedział pianista. "Naprawdę się tego nie spodziewałem, więc nie przygotowałem się na finał i muszę jutro zacząć porządnie ćwiczyć. Myślę, że moje marzenie już stało się rzeczywistością. To jest ogromny honor dla mnie. Jestem wdzięczny, dziękuję" - mówił Kanadyjczyk.

Zdecydowanie spokojniej decyzję jury przyjął Rosjanin Dmitrij Szyszkin. "To bardzo pozytywne uczucie i tyle. Staram się zachować spokój, to pomaga" - wyznał muzyk. "Po prostu cieszę się graniem, nie traktuję tego jak rywalizację, ale koncert. Wychodzę i gram dla publiczności, więc tak bardzo się nie stresuję. Teraz muszę przygotować mój koncert finałowy i myślę, że będzie dobrze" - opowiadał Rosjanin.

Pianiści w finale mają do wykonania jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina: e-moll opus 11, lub f-moll opus 21. Akompaniować im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka.

Finałowe przesłuchania będą się odbywać w Filharmonii Narodowej od 18 do 20 października. Zwycięzcę poznamy w nocy z 20 na 21 października. Tego samego dnia w Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, powtórzony następnie 22 i 23 października.

Wszystkie przesłuchania Konkursu Chopinowskiego transmituje i komentuje radiowa Dwójka. Oprócz tego Polskie Radio z okazji Konkursu Chopinowskiego uruchomiło nowe cyfrowe Radio Chopin. Program w całości jest poświęcony Konkursowi i polskiemu kompozytorowi. Radia Chopin można słuchać w cyfrowych radioodbiornikach DAB+ oraz na stronie internetowej www.polskieradio.pl.