Startuje dziesiąta edycja święta muzyki elektronicznej. Zapewne nie wszystkim muzycznym poszukiwaczom powiedzą coś nazwy: Rawtekk, Milczanowski, Zenker Brothers, Panteros666 czy 3AM BOYZ. Ale już kiedy pojawi się nazwisko Róisín Murphy z Moloko, zespół Underworld ze swoim przebojem „Born Slippy .NUXX” z filmu „Trainspotting”, do tego jedna z najważniejszych postaci techno Adam Beyer, to fani elektroniki na pewno zrozumieją, dlaczego warto przyjechać do Płocka. W wielu miejscach miasta (m.in. na plaży nad Wisłą, na Rynku Starego Miasta) wystąpi kilkudziesięciu artystów uprawiających przeróżne gatunki zbliżone z elektroniką.
Wśród gwiazd znalazła się Róisín Murphy, wokalistka, która przed laty zrobiła karierę z Moloko, a w maju tego roku powróciła po ośmiu latach przerwy solowym materiałem. W wywiadzie dla „Kultury” mówiła wtedy: „Granie na żywo nie przychodzi mi dzisiaj łatwo, ale nie dlatego, że nie lubię sceny, bo koncerty to arcyważna część mojej muzycznej drogi. Ciężko mi, bo z jednej strony to przecież będzie show stricte związany z tym krążkiem, a nie koncert z cyklu »the best of«, ale zdaję sobie sprawę, że publika domaga się nagrań także z moich wcześniejszych solowych płyt, a do tego numerów Moloko”. I patrząc na setlistę jej obecnej trasy, trzeba powiedzieć, że Róisín spełnia te prośby. Oprócz kawałków z ostatniej płyty „Hairless Toys” są bowiem jej starsze numery oraz Moloko. Jednak nie te najbardziej znane. Czy w Polsce będzie inaczej, będzie się można przekonać już dzisiaj (24.07).
Tuż przed Róisín Murphy zagra inny artysta wart uwagi. To amerykański DJ Andy Butler, który przyjedzie ze swoim kolektywem Hercules And Love Affair. Zaprezentuje m.in. materiał z płyty „The Feast of the Broken Heart” sprzed roku.
W sobotę wydarzeniem na głównej festiwalowej scenie będzie na pewno występ Underworld. Brytyjska kapela, której początki sięgają lat 80., na szerokie wody wypłynęła dekadę później, kiedy w filmie „Trainspotting” świat usłyszał ich numer „Born Slippy.Nuxx”. Oczywiście na obecnej trasie też wykonują go na żywo. Poza tym w line-upie trzeba zwrócić uwagę na wspomnianego Adama Beyera, Niemkę Anję Schneider, która dała tu porywający koncert trzy lata temu, Damiana Lazarusa, Johna Talabota czy duet Simian Mobile Disco. Na Audioriver wystąpi też rzesza polskich wykonawców, chociażby Novika, HV/Noon, Nervy i Baasch. Wśród dodatkowych atrakcji m.in. festiwalowe kino oraz targi muzyczne.
Audioriver | Płock | 24–26.07