Rok 2015 jest dla teatromanów rokiem jubileuszu 250-lecia istnienia teatru publicznego w Polsce. Z tą datą zbiegają się obchody 50-lecia szczecińskiego Przeglądu Teatrów Małych Form, od 1995 r. funkcjonującego pod nazwą Kontrapunkt. Kluczowym elementem tegorocznej edycji będzie pokaz „Wycinki” Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy. Spektakl, który krytycy przyjęli z entuzjazmem jako wybitny, zostanie pokazany w niemieckim Schwedt. „Wycinka” to zjadliwe szyderstwo z artystów i złudnych marzeń o wielkości, tak okrutne i bezkompromisowe, na jakie mogło być stać tylko Bernharda.

Cały festiwal spaja klamra dwóch monodramów: „Seks, prochy i rock&roll” w interpretacji Bronisława Wrocławskiego oraz finałowy „Jan Peszek. Podwójne solo”. W części konkursowej zobaczymy m.in. performance „La Substance, but in English” wykonany przez grupę szwedzkich artystów, a przygotowany pod okiem Martena Spangberga w nowojorskiej MoMie, oraz spektakl plenerowy „Firebirds” zaprezentowany przez Theater Titanick z Münster w Niemczech. Podobnie jak w poprzednich latach w programie znajdzie się Dzień Berliński, w ramach którego festiwalowa publiczność zobaczy sztukę „O jednym takim, co się wyprowadził, bo już nie było go stać na czynsz” napisaną i wyreżyserowaną przez René Pollescha.

Kontrapunkt, jeden z najdłużej istniejących festiwali teatralnych w Polsce, przez lata znacząco ewoluował i ewoluuje do tej pory. Dziś jego formuła nie sprowadza się wyłącznie do części konkursowej i wydarzeń teatralnych. Imprezie towarzyszą wystawy, konkursy, akcje w przestrzeni miejskiej i dyskusje. Po raz piąty osobnej edycji doczeka się Mały Kontrapunkt, czyli teatralne święto dla najmłodszych. W międzynarodowym jury zasiądą w tym roku: Knut Ove Arntzen, Anna Augustynowicz, Burkhard C. Kosminski, Anna Lewanowicz i Jacek Wakar.

Kontrapunkt | Szczecin, 17–26.04 | Kontrapunkt.pl