Walijski artysta Phlegm stworzył najbardziej skomplikowany mural, jaki możemy obserwować na polskich ulicach. "Civilisation" zachwyca rozmachem i szczegółami, na ścianę przy Stalowej 47 można patrzeć godzinami.

Prace nad projektem w studio trwały trzy miesiące, praca przy ścianie ponad 120 godzin. Artysta przyjechał do Warszawy z innym projektem. Najpierw stał długo patrząc się na wysoką ścianę na warszawskiej Pradze Północ. Finalnie zdecydował, że przeniesie na nią projekt, nad którym wciąż pracował - niezwykle skomplikowaną pracę zatytułowaną "Civilisation".

Było to wyzwanie - Phlegm pracował od godzin porannych do późnowieczornych, były chwile zwątpienia i triumfu, kiedy wielkie malowidło nabierało właściwych kształtów. Dzieło przedstawia dwie charakterystyczne dla komiksowego stylu artysty postaci, wokół których rozwija się wiele wątków i historii. Sam artysta nie udziela wywiadów, woli by za niego przemawiały dzieła. Należy też do tych nielicznych, którzy nie poszli w stronę galeryjną.

ikona lupy />
"Civilisation" Phlegma na ścianie budynku przy Stalowej w Warszawie / Media

Pracę przy Stalowej 47 uznał za najbardziej skomplikowaną w jego dotychczasowej twórczości.

"Civilistation" to drugi mural Phlegma w Warszawie. Pierwsza powstała w 2013 roku przy ulicy Mińskiej. „Zamek” - taką nazwę nadali tamtej pracy mieszkańcy - był jednym z najbardziej lubianych i cenionych dzieł w przestrzeni publicznej Warszawy. Świetnie wkomponowany w ścianę starej kamienicy, do tego stopnia zaangażował okolicznych mieszkańców, że gdy podjęto decyzję o wyburzeniu budynku zawiązał się oddolnie społeczny komitet obrony muralu. Praca w końcu zniknęła wraz z budynkiem w 2016 roku.

Nowy mural przy Stalowej 47 także żywo angażuje mieszkańców. - Za każdym razem widzę tutaj nowy element - mówi jeden z mieszkańców. - Przed ścianą można stać godzinami - dodaje inny przechodzień. Mieszkańcy przystają, dyskutują na temat interpretacji.

Takie jest zadanie sztuki w przestrzeni publicznej.

____________________

Praca powstała w ramach Street Art Doping 2022, została wyprodukowana przez Fundację Do Dzieła! Wydarzenie jest współfinansowane przez M. St. Warszawa.