Galeria Uffizi we Florencji podjęła kroki prawne przeciwko francuskiemu domowi mody Jeana Paula Gaultier za wykorzystanie bez jej zgody obrazu „Narodziny Wenus” Sandro Botticellego w kreacjach tej marki. Firma nie odpowiedziała na wcześniejsze wezwanie prawników dyrekcji muzeum.

W wydanym oświadczeniu, cytowanym przez Ansę, dyrekcja muzeum odnotowała, że projekty wykorzystujące arcydzieło, znajdujące się w jego kolekcji , zostały rozreklamowane na stronie internetowej domu mody i jego profilach w mediach społecznościowych.

Firma, zaznaczyła Galeria Uffizi, nie zwróciła się o zgodę na to, nie ustaliła sposobu wykorzystania wizerunku i nie zapłaciła za jego wykorzystanie, co przewidują stosowne przepisy.

Jak poinformowano, biuro prawne galerii już w kwietniu wystosowało do domu mody wezwanie do usunięcia uchybienia. W tym oficjalnym piśmie zażądano wycofania ubrań z wizerunkiem Wenus z obrazu Botticellego bądź , by firma natychmiast skontaktowała się w celu zawarcia umowy handlowej, aby uregulować obecną sytuację. List ten został zignorowany- podkreśliła dyrekcja jednego z najstarszych muzeów w Europie.

Dlatego wystąpiono obecnie na drogę prawną. W pozwie przeciwko firmie założonej przez znanego projektanta zażądano wycofania z rynku wszystkich kreacji, uznanych przez galerię za „nielegalne” i odszkodowania za poniesione straty.(PAP)