13 września w wieku 88 lat zmarł architekt i pedagog Stanisław Fijałkowski - poinformowała PAP rodzina zmarłego. Informację potwierdziło Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 20 września o godzinie 9.50 w kościele Murowanym przy cmentarzu na warszawskim Bródnie.

Fijałkowski urodził się w 1934 r. Był absolwentem i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Jest autorem setek obiektów o łącznej kubaturze przekraczającej 4 miliony metrów sześciennych, m.in. gmachów Biblioteki Narodowej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a także zespołu dydaktyczno-administracyjnego UMCS w Lublinie, budynków dydaktycznych KUL oraz Teatru Muzycznego oraz Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Jest także twórcą ambasad i konsulatów Rzeczpospolitej Polski w Kairze, Wilnie, Atenach, Monachium i Barcelonie.

Bogatą listę obiektów o różnorodnych funkcjach uzupełnia kilkanaście obiektów sakralnych w Warszawie i Lublinie, sanatoria w Szczawnicy i Nałęczowie, ponad 40 szkół środowiskowych z przedszkolami, salami gimnastycznymi i basenami oraz liczne obiekty mieszkalne i usługowe w Polsce i za granicą.

Stanisław Fijałkowski ponad trzydzieści nagród i wyróżnień.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

akr/ dki/