Wystawa w historycznej Stoczni Gdańskiej będzie spotkaniem dwóch twórców, reprezentantów odmiennych pokoleń i miejsc pochodzenia. Roger Ballen, uznany fotograf żyjący i tworzący w RPA oraz Tomasz Górnicki, polski artysta, w kontrowersyjny sposób poszerzający definicję rzeźby. Wystawa „The Core” od 3 do 19 września.

Na imponującej przestrzeni 1500 m2 powstaną instalacje, reprezentujące wewnętrzny świat artystów, zadających sobie pytania o istotę człowieczeństwa, esencję istnienia. Będzie to wydarzenie, podczas którego światło zostanie rzucone na cień, instynkt i surowe emocje.

Roger Ballen, Tomasz Górnicki w Stoczni Gdańskiej, 3-19 września 2022 / Media

Roger Ballen

Jeden z najbardziej wpływowych fotografów XXI wieku, tworzący od przeszło 40 lat. Jego ekstremalne prace wzywają do wyprawy w głąb umysłu, tak jak on sam eksploruje głębsze jogo pokłady.

Artysta poszukuje odpowiedzi na podstawowe pytania używając różnorodnych mediów: fotografii, filmu, rysunku i posługując się hybrydową estetyką, tworzy charakterystyczne dla siebie paradoksalne przestrzenie pełne niepokojących postaci, zapomnianych miejsc, zagadkowych przedmiotów.

Roger Ballen opublikował na całym świecie ponad 25 książek. Jego prace znajdują się w 50 najważniejszych międzynarodowych kolekcjach muzealnych.

Tomasz Górnicki

Należy do wiodących polskich rzeźbiarzy młodego pokolenia, w centrum swoich rozważań stawia tematy egzystencjalne oraz bada wpływ kultury na jednostkę.

Przełamując schematy, instaluje swoje rzeźbiarskie realizacje w przestrzeni publicznej i konfrontuje widza z pracami dotyczącymi opresyjności instytucji społecznych i politycznych.

Jego prace badają graniczne stany emocjonalne i aspekty człowieczeństwa, a jednym z centralnych motywów jest cielesność.

Mimikry - Roger Ballen, Tomasz Górnicki / Media