Jak przypomnieli organizatorzy festiwalu kina rosyjskiego w piątkowym komunikacie, "rok 2021 upływa pod znakiem kosmicznych rocznic – 60 lat temu, 12 kwietnia 1961 roku, Jurij Gagarin wystartował w kosmos na statku Wostok 1 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie". "Był to pierwszy lot człowieka w przestrzeni kosmicznej i trwał dokładnie 108 minut. W tym roku świętujemy okrągłą edycję festiwalu, dlatego przygotowaliśmy wyjątkowy repertuar i ciekawe tematyczne wydarzenia towarzyszące" - napisali.

Filmy fabularne festiwalu Sputnik nad Polską

W tegorocznym konkursie filmów fabularnych Sputnika nad Polską - czytamy - wystartuje 16 filmów, które oceni jury w składzie: przewodniczący Jerzy Kapuściński (producent filmowy i telewizyjny), Łukasz M. Maciejewski (autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych) oraz Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy).

Reklama

"Wśród konkursowych filmów zobaczymy m.in. obraz Siemiona Sierzina pt. +Człowiek z Podolska+, będący ekranizacją dramatu Dmitrija Daniłowa. Tytułowym +człowiekiem z Podolska+ jest Nikołaj Frołow – człowiek, któremu w życiu niewiele się udaje. Zatrzymany przez służbę patrolową trafia na komisariat, którego pracownicy w niczym nie przypominają statecznych stróżów prawa. Na ubiegłorocznym +Kinotawrze+ film nagrodzono za muzykę, natomiast jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Prawach Człowieka +Stalker+ uznało go za najlepszą fabułę" - podkreślono w komunikacie.

Dodano, że w konkursie wezmą również udział "filmy zauważone na międzynarodowych festiwalach, w tym najnowsze dzieło Kiriłła Sieriebriennikowa +Gorączka+, nagrodzone +Vulcain Prize+ w Cannes oraz +Dziennik blokady+ Andrieja Zajcewa, laureat na MFF w Moskwie w 2020 roku. Stali bywalcy nie przegapią najnowszego filmu Michaiła Segała pt. +Głębiej!+, którego dwuznaczny tytuł komediodramatu nie ma tak naprawdę w sobie nic dwuznacznego. Skojarzenia erotyczne są tu jak najbardziej na miejscu, jak zresztą niemal w całej dotychczasowej filmografii tego twórcy" - stwierdzono.

Filmy dokumentalne festiwalu Sputnik nad Polską

Organizatorzy festiwalu poinformowali również, że w konkursie filmów dokumentalnych powalczy 10 filmów. Nagrody w tej sekcji przyzna jury w składzie: przewodniczący Robert Gliński (reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta), Marcin Koszałka (reżyser i operator) oraz Ryszard Jaźwiński (dziennikarz filmowy). "Na widzów czekają filmy przyrodnicze np. +Nerka. Czerwona ryba+ D. Szpilienioka i W. Griszyna o żyjącym w wodach na południu Kamczatki gatunku łososia, którego ubarwienie w okresie godowym staje się czerwone" - podali.

Szansę na wygraną mają również m.in. "Kiedy topnieje śnieg" Aleksieja Gołowkowa, "Stanisławski. Pragnienie życia" Julii Bobkowej, "Agafia" Pawła Selina oraz "Tata" Walerii Gaj Germaniki.

Poza konkursami filmy pokazywane będą w tematycznych sekcjach. "+Ale kosmos+, czyli filmy, których akcja dzieje się w przestrzeni kosmicznej, +Debiut. Nowe spojrzenie+ – przegląd dzieł wybitnych młodych reżyserów, +Pewnego razu w Rosji+ – Tarantino po rosyjsku to spojrzenie na rosyjskie kino gatunkowe. Z okazji 200. rocznicy urodzin Fiodora Dostojewskiego zostaną pokazane ekranizacje jego dzieł, a na miłośników horrorów czeka +Noc horrorów ze Światosławem Podgajewskim+" - czytamy.

Sputnik nad Polską - kiedy

Festiwal potrwa od 18 do 28 listopada w stołecznych kinach Luna i Iluzjon oraz od 1 do 9 grudnia online. Informacje o biletach można uzyskać pod adresem: https://www.sputnikfestiwal.pl/. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ dki/