Teatr TVP zaprezentuje 8 marca premierę telewizyjnej adaptacji kryminału Borisa Akunina pt. "Lewiatan" w reżyserii Bartosza Konopki. Wystąpią, m. in.: Piotr Żurawski, Piotr Głowacki, Karolina Gruszka i Maria Dębska. Autorem adaptacji jest Cezary Harasimowicz.

"W paryskiej willi Lorda Littleby dokonano zbiorowej zbrodni. Śledztwo nad sprawą przejmuje Komisarz Gauche, który podążając za poszlaką, trafia na statek pasażerski +Lewiatan+. Przedmiot, znaleziony na miejscu brutalnego morderstwa dokonanego w Paryżu, złota przywieszka z logo armatora, wskazuje, że morderca może przebywać na pokładzie luksusowego, płynącego z Southampton do Kalkuty statku" - czytamy w materiałach Teatru Telewizji.

Jak wyjaśniono, "prowadzący śledztwo komisarz policji francuskiej, Gustaw Gauche gromadzi w salonie Windsor wszystkich pasażerów pierwszej klasy, którzy nie mają zawieszki lub z innych względów wzbudzają jego podejrzenia". "Są wśród nich przedstawiciele różnych narodowości i kultur, m.in. rosyjski dyplomata Erast Fandorin, który okaże się nie gorszym śledczym od komisarza". "Podróż przyniesie dalsze ofiary i będzie obfitować w dramatyczne zwroty akcji, a śledztwo zakończy się zaskakującym finałem"

"+Lewiatan+ Akunina jest w zamierzeniu staroświeckim kryminałem w stylu Agathy Christie. Zamknięty krąg podejrzanych, morderca jest wśród nich, dwóch rywalizujących detektywów, podobnie jak w +Morderstwie w Orient Expressie+. Doceniam kunszt językowy, stylowe postaci i zwroty akcji u Akunina, ale nie chciałbym pozostawać jedynie na tym poziomie. Wydaje mi się, że +Lewiatan+ może też odkryć pewną drapieżną prawdę o nas samych dzisiaj, tylko wtedy adaptowanie utworów historycznych ma sens" - powiedział reżyser Bartosz Konopka, cytowany na stronie Teatru Telewizji.

Przypomniał, że "potwór Lewiatan w sztuce jest często wyobrażeniem Szatana, zagrażającym istotom stworzonym przez Boga i próbującym je pożreć", a "św. Tomasz z Akwinu opisywał Lewiatana jako demona zazdrości". "Zazdrość, chciwość, niepohamowane żądze - to są motywacje mordercy i motor działania kilku głównych postaci. Zło czai się pod powierzchnią zdarzeń i zachowań postaci. Chciałbym je wydobywać środkami filmowymi, aby narastało aż do finału. Poprzez niepokojącą muzykę przy niektórych pauzach i reakcjach postaci. W przejściach między scenami. W niespodziewanych momentach. Np. dźwięk wibrującego, ciemnego klarnetu niedający nam spokoju, świdrujący pod czaszką" – tak swoje zamierzenia opisał reżyser.

Przekład Małgorzaty Buchalik. Autorem adaptacji telewizyjnej kryminału Borisa Akunina jest Cezary Harasimowicz. Zdjęcia zrealizował Paweł Dyllus. Scenografię zaprojektowali Marcel Sławiński i Katarzyna Sobańska, a kostiumy - Dorota Roqueplo. Muzykę skomponował Bartosz Chajdecki.

Występują, m.in.: Piotr Żurawski (Erast Fandorin), Piotr Głowacki (Komisarz Gauche), Karolina Gruszka (Miss Clarissa Stamp), Jan Marczewski (Sir Reginald Milford Stokes), Hiroaki Murakami (Hintaro Aono), Maria Dębska (Madame Clebere), Dominik Nowak (Dr Truffo), Anna Smołowik (Mrs. Truffo), Tomasz Drabek (Prof. Anthony Sweetchild), Jakub Snochowski (Kapitan Cliff) i Maciej Cymorek (Inspektor Jackson).

Premiera "Lewiatana" - 8 marca o godz. 21 w TVP1.