W sierpniu stacja Ale kino+ umożliwi nadrobienie zaległości tym, którzy w ostatnich miesiącach nie mieli okazji obejrzeć zbyt wielu produkcji z Azji. W ramach cyklu „Kino mówi” pokazanych zostanie pięć azjatyckich filmów, nagrodzonych w ubiegłych latach na międzynarodowych festiwalach. Pierwszy z nich to „Tajemnica”, film autorstwa Lou Ye, należącego do najmłodszego pokolenia chińskich reżyserów.

Produkcja Lou Ye, która otwierała tegoroczną edycję canneńskiego konkursu Un Certain Regard, opowiada historię kobiety próbującej dowiedzieć się, jakie sekrety skrywa jej niewierny mąż. Kolejnym po „Tajemnicy” filmem cyklu będzie „Urodzony przestępca”, kameralny dramat o budowaniu relacji między matką i jej nastoletnim synem.

Później Ale kino+ pokaże „Pewnego razu w Anatolii” Nuri Bilge Ceylana oraz „Życzenie” autorstwa popularnego w Japonii reżysera Hirokazu Koreedy. Cykl zakończy emisja „Drugiej żony” filipińskiego reżysera Brillante Mendozy, twórcy m.in. „Pozdrowień z raju”. Tematem wyróżnionego na festiwalu w Wenecji filmu Mendozy jest historia cierpiącej na bezpłodność Shalehy, która poszukuje kobiety mogącej dać jej mężowi upragnionego potomka.

Tajemnica | Ale kino+ | godz. 20.10