W repertuarze online warszawskiego Teatru Soho na 18 grudnia zaplanowano premierę internetową rejestracji spektaklu "Ości" w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Przedstawienie powstało na podstawie powieści Ignacego Karpowicza.

"Teatr Soho nie przestaje grać. Od kilku miesięcy artyści i producenci związani z alternatywną sceną na warszawskim Kamionku pracowali nad nowym repertuarem online. W grudniowym programie znalazła się m.in. premiera rejestracji spektaklu +Ości+ w reż. Pawła Miśkiewicza" - poinformował PAP zespół Teatru Soho.

Przedstawienie powstało na podstawie powieści Ignacego Karpowicza pod tym samym tytułem, którą opublikowało Wydawnictwo Literackie.

"Możliwe, że nie uzyskamy tego, czego chcemy, a zamiast tego dostaniemy coś zupełnie innego wręcz niepożądanego, coś, czego wolelibyśmy uniknąć – pisał Zygmunt Bauman w swojej książce +Płynny lęk+. Miał na myśli ludzkie działania podejmowane w celu okiełznania wszechobecnego lęku lub przeżycia spełniania w teraźniejszości, nie w przyszłości" - czytamy na stronie Teatru Soho.

Jak wyjaśniono, Ignacy Karpowicz "+przyłapuje+ swoich bohaterów w takim właśnie momencie: podjęcia działania, przeformułowania dotychczasowego życiowego porządku po to, by spróbować spełnić się teraz, zaraz albo by okiełznać lęk". "Ich przedsięwzięciom towarzyszy poczucie porażki, katastrofy, zaskoczenia, zadziwienia" - dodano.

"Epizody, wyzwania i lęki poszczególnych bohaterów krzyżują się ze sobą, spotykają, mijają i wypierają. Co zrobić? Czego chwycić i nie puszczać? Jesteś lewicowcem czy prawicowcem, zadają sobie pytanie bohaterowie. Czy ta magma przypadku, dezorientacji i chwytanej panicznie ideologii to wszystko, na co przedstawiciele inteligenckiej klasy średniej mogą się zdobyć? Czy odbijemy się głową od samodzielnie wzniesionego muru?" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Autorami adaptacji są Joanna Bednarczyk i Paweł Miśkiewicz. Dramaturgia - Joanna Bednarczyk. Scenografię zaprojektowała Barbara Hanicka, a kostiumy - Barbara Hanicka i Katarzyna Załęcka. Za projekcje multimedialne odpowiadają Przemysław Brynkiewicz i Michał Jankowski. Reżyser światła - Marek Kozakiewicz.

Występują: Iwona Bielska, Roma Gąsiorowska-Żurawska, Marcin Kowalczyk, Łukasz Garlicki, Szymon Czacki, Hiroaki Murakami, Michał Wanio, Tomasz Włosok, Jan Rogaliński i Marta Wójcicka. Obsada filmu: Katarzyna Gniewkowska, Klara Bielawka, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Mikołajczyk i Kamil Kołodziński.

Premiera online spektaklu "Ości" - 18 grudnia o godz. 19 (link na Facebooku Teatru Soho). Kolejne pokazy online - 19-24 grudnia br.

Więcej informacji na stronie: www.teatrsoho.pl.