40. Warszawskie Spotkania Teatralne rozpoczną się online w sobotę. Festiwal otworzy 5 grudnia spektakl "Fedra" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Katarzyną Figurą w roli tytułowej z Teatru Wybrzeże w Gdańsku - poinformowała PAP kierowniczka ds. PR Teatru Dramatycznego Weronika Doboszyńska.

Jak wyjaśniła Doboszyńska, "w niedzielę zobaczymy spektakl słupskiego Nowego Teatru im. Witkacego w reż. Szymona Kaczmarka +Kupiec wenecki+, który określony został przez Łukasza Drewniaka w portalu teatralny.pl mianem +objawienia minionego roku+".

Spektakle 40. Warszawskich Spotkań Teatralnych (WST) będą streamingowane codziennie o godz. 19.

"Jak zawsze zaprezentujemy najważniejsze, najgoręcej dyskutowane spektakle minionego sezonu, które nie miały swojej premiery w Warszawie - w kolejnych dniach: +Transfugium+ w reż. Krzysztofa Rekowskiego na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk, spektakl nagradzanej reżyserki Eweliny Marciniak +Historia przemocy+ (Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie), +Panny z Wilka+ w reż. Agnieszki Glińskiej (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), +Dług+ w reż. Jana Klaty z Teatru Nowego Proxima i również z tego teatru +Kobiety objaśniają mi świat+ w reż. Iwony Kempy" - czytamy w przesłanej informacji.

Festiwal zakończy streaming przedstawienia "Kurt Gerron. Fuhrer daje miasto Żydom" w reż. Wiktora Rubina z Teatru Śląskiego w Katowicach.

W nurcie towarzyszącym festiwalowi zaprezentowana zostanie m.in. premiera "Pani Dalloway" w reż. Magdaleny Miklasz. "To nie tylko pierwsza premiera online Teatru Dramatycznego, ale przede wszystkim pierwsza sceniczna adaptacja tej powieści w Polsce" - podkreśliła Doboszyńska.

Po wszystkich zaplanowano na spotkania z twórcami na stronie: www.facebook.com/WarszawskieSpotkaniaTeatralne.

Jak wyjaśniono, sprzedaż biletów odbywa się wyłącznie poprzez stronę www.warszawskie.org, gdzie umieszczono również szczegóły dotyczące repertuaru festiwalu.

Organizatorem 40. WST jest Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Tradycyjnie festiwal jest organizowany dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy oraz dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.