Reżyser Antanas Obcarskas podjął się realizacji scenicznej dzieła napisanego przez jednego z klasyków polskiej dramaturgii współczesnej. Premiera "Szewców" Witkacego online odbędzie się 29 listopada na Małej Scenie Narodowego Teatru Dramatycznego w Kownie - napisano na stronie IAM.

"Sztuka +Szewcy+, choć niedokończona z powodu tragicznej śmierci autora, uważana jest za najlepszą pracę Witkacego dla teatru. Ostatnia dekada życia i twórczości Witkacego (1930-39), zbiegająca się z trudnym okresem również dla całej Europy, była pełna pesymizmu i niepokoju. Widząc budzące się demony totalitaryzmu, artysta obawiał się przyszłości. +Szewcy+ doskonale oddają atmosferę tamtego okresu" - czytamy na stronie Instytutu Adama Mickiewicza (IAM).

Zdaniem reżysera Antanasa Obcarskasa, "wizje Witkacego są zaskakująco trafne w stosunku do dzisiejszej rzeczywistości, świadczą o zdumiewającej zdolności autora do bardzo szerokiej diagnozy chorób jego czasów i zła przyszłości".

Przypomniano, że "realizacja spektaklu +Szewcy+ jest rezultatem działań wokół popularyzacji dorobku Witkacego na Liwie prowadzonych przez IAM od 2018 r. "Wtedy to po premierze książki +Witkacy. Umysł drapieżny+ odbyło się czytanie performatywne sztuki w reżyserii Antanasa Obcarskasa w Narodowym Teatrze Dramatycznym w Wilnie, ocenione bardzo pozytywnie przez obecnego na wydarzeniu Jana Englerta" - wyjaśniono.

"Na fali tego sukcesu ten litewski reżyser młodego pokolenia rozpoczął przygotowania do wystawienia sztuki, która wejdzie do repertuaru Narodowego Teatru Dramatycznego w Kownie. Jako cel obrał sobie przedstawienie szerszej teatralnej publiczności na Litwie tego wybitnego i ponadczasowego działa polskiego twórcy" - czytamy na stronie IAM.

Narodowy Teatr Dramatyczny w Kownie, założony 19 grudnia 1920 r., jest najstarszym profesjonalnym teatrem na Litwie. "Swojej publiczności, także międzynarodowej, prezentuje największe osiągnięcia współczesnego teatru, wystawiając sztuki litewskich oraz zagranicznych autorów oraz angażując się we współpracę na międzynarodowym szczeblu. Każdego roku w programie teatru znajduje się około 350 wydarzeń, gromadzących widownię w liczbie 60 tys. widzów" - napisano o teatrze.

Podkreślono, że Teatr Dramatyczny w Kownie "będzie ważnym partnerem wydarzeń teatralnych w 2022 r., gdy Kowno będzie Europejską Stolicą Kultury".

Reżyseria - Antanas Obcarskas. Za dramaturgię odpowiada Laurynas Adomaitis. Muzykę skomponował Rolandas Venckys. Scenografię zaprojektowała Lauryna Liepaite, a kostiumy - Juozas Valenta. Wideo - Saule Bliuvaite.

Występują: Gytis Ivanauskas, Deividas Breive, Mantas Bendzius, Saulius Ciucelis, Auguste Simulynaite, Egidijus Stancikas, Tomas Erbrederis, Saule Sakalauskaite i Marius Karolis Gotbergas.

Premiera na Małej Scenie Narodowego Teatru Dramatycznego w Kownie - 29 listopada o godz. 18 (godz. 17 czasu polskiego).