Instalacja Brama Otwarta ustawiona na płycie Rynku Głównego od strony Ratusza będzie główną atrakcją nocy sylwestrowej w Krakowie. Mieszkańcy miasta i goście będą mogli przejść przez nią w nowy, 2021 rok.

Z powodu pandemii w Krakowie, podobnie jak w innych miastach, nie będzie w tym roku miejskiej zabawy sylwestrowej. Zamiast niej władze miasta i Krakowskie Biuro Festiwalowe zachęcają krakowian do obejrzenia 11 instalacji audiowizualnych przygotowanych przez artystów.

Jedna z nich, zaprojektowana przez Marię Niemojewską i Grzegorza Skórczewskiego, stanie na Rynku Głównym.

"Brama swoją formą ma zachęcać do swobodnego przechodzenia przez instalację, jednocześnie zmniejszając ryzyko gromadzenia się dużej liczby osób w jednym miejscu. Nie chcieliśmy rezygnować ze wspólnego świętowania w ten wyjątkowy dzień w roku, ale najważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo mieszkańców. Wszystko wskazuje na to, że znaleźliśmy rozwiązanie, które nie tylko jest atrakcyjnie wizualnie, ale pozwala nam na podtrzymanie promocji Krakowa" - podkreśla prezydenta Krakowa Jacek Majchrowski.

Na Bramie Otwartej pojawią się zdjęcia oraz filmy przedstawiające dawne imprezy sylwestrowe w Krakowie. Przed północą rozpocznie się wielkie odliczanie, które zakończy się składaniem życzeń przez znanych krakowian: prezydenta miasta, ludzi kultury, sportu i polityki i mediów. Do życzeń tych mogą dołączyć także krakowianie. Nagrania wykonane telefonem lub kamerą można do 6 grudnia wysłać mailem na adres: sylwester.opencall@kbf.krakow.pl.

Przez dwa dni w 10 miejscach Krakowa m.in. na Powiślu, w Alei Róż, na Plantach, koło Barbakanu, na placu św. Ducha i na Małym Rynku będzie można oglądać instalacje audiowizualne wybrane w konkursie "Nowy Rok, nowa sztuka, nowe media". Zaprojektowali je: Przemysław Czepurko, Małgorzata Kaczmarska, Hubert Kaszycki, Piotr Kowalski, Przemysław Krzakiewicz, Borys Kunkiewicz, Dominika Lasota, Barbara Wojewoda oraz Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Láng.