"Fedra" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, "Dług" w reż. Jana Klaty, "Panny z Wilka" w reż. Agnieszki Glińskiej i "Kupiec wenecki" w reż. Szymona Kaczmarka - m.in. te spektakle będzie można obejrzeć podczas 40. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Wydarzenie odbędzie się online w dniach 5-16 grudnia.

W komunikacie przesłanym PAP organizatorzy Warszawskich Spotkań Teatralnych podkreślili, że choć tegoroczna odsłona imprezy odbędzie się online, "zachowany zostanie charakter uczestniczenia w wydarzeniu na żywo, gdyż spektakle zostaną zagrane na scenach macierzystych teatrów i bezpośrednio stamtąd będą transmitowane".

Jak poinformowali, kuratorami Warszawskich Spotkań Teatralnych zostali Tadeusz Słobodzianek i Wojciech Majcherek. "Kuratorzy tradycyjnie wzięli pod uwagę spektakle z ostatniego sezonu, które nie miały swojej premiery w Warszawie – z nich wyselekcjonowali te najlepsze i najbardziej emocjonujące, które inspirują i zachęcają do gorących dyskusji" - napisali.

Motto 40. Warszawskich Spotkań Teatralnych brzmi: "kobiety objaśniają świat". "Wiele przedstawień porusza bardzo aktualną tematykę związaną z kwestią płci, praw kobiet, miejsca kobiet w społeczeństwie, ich spojrzeniu na rzeczywistość. Pod tym kątem został również utworzony nurt spektakli towarzyszących" - czytamy.

Obok spektaklu "Kobiety objaśniają mi świat" w reż. Iwony Kempy, zrealizowanego w krakowskim Teatrze Nowym Proxima, w programie imprezy znalazły się m.in. "Fedra" wg Jeana Racine'a w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, "Kupiec wenecki" wg Williama Szekspira w reż. Szymona Kaczmarka z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku i adaptacja opowiadania Olgi Tokarczuk "Transfugium" Krzysztofa Rekowskiego z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Publiczność będzie mogła obejrzeć również "Historię przemocy" wg Edouarda Luisa w reż. Eweliny Marciniak z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie i adaptację opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza "Panny z Wilka" Agnieszki Glińskiej z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. W programie nie zabraknie "Długu" w reż. Jana Klaty z Teatru Nowego Proxima w Krakowie, dla którego punktem wyjścia była książka Davida Graebera oraz spektaklu "Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom" wg Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Wydarzeniu towarzyszyć będą spektakle Teatru Dramatycznego: "Jezioro" wg Zuzanny Bojdy w reż. Darii Kopiec, adaptacja powieści Virginii Woolf "Pani Dalloway" w reż. Magdaleny Miklasz, "Miłość od ostatniego wejrzenia" wg Vedrany Rudan w reż. Iwony Kempy, a także "I że cię nie opuszczę" wg Gerarda Watkinsa w reż. Aldony Figury.

Organizatorzy Warszawskich Spotkań Teatralnych zapraszają również na rozmowy z twórcami, które będzie można śledzić na facebookowym profilu wydarzenia.

Więcej informacji, w tym szczegóły dotyczące sprzedaży biletów, można uzyskać pod adresem: https://www.warszawskie.org/.