W nocy 17 listopada odszedł nagle Maestro Gabriel Chmura, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu. "Wielki Muzyk, genialny Dyrygent, niezwykła Osobowość, wspaniały Człowiek" – poinformował w czwartek Teatr Wielki w Poznaniu.

Informacje o śmierci artysty opublikowano w czwartek na stronie internetowej Teatru Wielkiego w Poznaniu. Maestro Gabriel Chmura miał 74 lata.

„Muzyka w naszym Teatrze już nigdy nie zabrzmi tak samo… W nocy 17 listopada odszedł nagle Maestro Gabriel Chmura, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wielki Muzyk, genialny Dyrygent, niezwykła Osobowość, wspaniały Człowiek” – napisano na stronie teatru.

„Od siebie i osób, z którymi współpracował, wymagał najwyższego profesjonalizmu i zaangażowania. Stawiał ogromne wyzwania – sobie, Teatrowi i naszej widowni. Monumentalne dzieła Wagnera, znakomite kompozycje Mieczysława Weinberga czy wspólne odkrywanie na nowo twórczości Stanisława Moniuszki… Nie raz martwiliśmy się, czy i tym razem wszystko się uda, ale to Gabriel Chmura pomagał nam wierzyć, że nie ma zadania, któremu nie możemy sprostać” – podkreśliła w opublikowanym komunikacie dyrekcja i zespół Teatru Wielkiego w Poznaniu.

„Maestro, choć bez Twojej batuty i ciętej riposty będzie o wiele trudniej, obiecujemy nie zwalniać tempa! Rodzinie i Najbliższym składamy najszczersze kondolencje” – napisano.

Dyrekcja i zespół Teatru Wielkiego w Poznaniu przypomnieli, że wśród wielu kompozycji, którymi dyrygował Gabriel Chmura, dyrygent szczególnie ukochał „Ein deutsches Requiem” Johannesa Brahmsa. „Brahms o swoim utworze mówił, że to nie +niemieckie+ requiem, a +ludzkie+ – tak głęboko i w przejmujący sposób opisujące człowieka. I może w tym wyborze tkwi prawda o Gabrielu Chmurze – Muzyku i Człowieku” – napisano.

Gabriel Chmura urodził się w 1946 roku. Był jednym z najwybitniejszych dyrygentów przełomu XX i XXI wieku, zdobywcą m.in. I nagrody na Konkursie Dyrygenckim w Besançon (1970), Złotego Medalu na Concorso Cantelli w La Scali w Mediolanie (1971) i I nagrody na Konkursie im. Herberta von Karajana w Berlinie (1971). Został także odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W trakcie swojej kariery Gabriel Chmura dyrygował czołowymi orkiestrami niemal na całym świecie, wśród nich: Berliner Philharmoniker, Orchestre National de France, Orchestra Filharmonica di Roma, Montreal Symphony Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, NHK Symphony Orchestra Tokyo.

Sprawował także kierownictwo artystyczne nad zespołami w europejskich i kanadyjskich instytucjach muzycznych – był dyrektorem muzycznym Opery w Aachen (1974-1983), Orkiestry Symfonicznej w Bochum (1983-1987), National Arts Centre Orchestra w Ottawie (1987-1990) i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (2001-2007).

Funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu Gabriel Chmura pełnił od 2012 roku. W tym czasie przygotował wiele oper i koncertów, m.in. doprowadził do wykonania po przeszło 100 latach nieobecność na polskich scenach „Śpiewaków norymberskich” R. Wagnera, a także sprawował kierownictwo muzyczne nad „Faustem” Gounoda, „Macbethem” Verdiego, „Jenůfą” Janáčka, „Don Giovannim” i „Czarodziejskim fletem” Mozarta.

Ostatni koncert, który Gabriel Chmura poprowadził z zespołem poznańskiej opery, odbył się 2 października tego roku.