W ramach finału Festiwalu Ephemera na platformie TR Online 15 listopada odbędzie się pokaz opery "Morderstwo Halita Yozgata" w reżyserii Bena Frosta. Opera została wyprodukowana przez Staatsoper Hannover we współpracy z Schauspiel Hannover oraz Holland Festival.

"Opera wykonywana jest w języku niemieckim i angielskim z polskimi i angielskimi napisami. Nagranie dostępne będzie 15 listopada od godz. 18 przez kolejne 72 godziny" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa TR Warszawa Kaja Stępkowska.

Przypomniała, że 6 kwietnia 2006 r. w kafejce internetowej w Kassel został zamordowany 21-letni Halit Yozgat. "Jak się okazało później, Yozgat był dziewiątą ofiarą z serii motywowanych rasowo morderstw dokonanych przez członków neonazistowskiej organizacji Podziemie Narodowo-Socjalistyczne" - napisała, dodając, że grupa działająca w latach 2000-11 atakowała imigrantów mieszkających w Niemczech.

"Sprawa Yozgata do dziś nie została wyjaśniona przez niemieckich śledczych. Nikt w związku z nią nie został skazany. W kawiarence internetowej w czasie zabójstwa było obecnych pięciu świadków, a wśród nich Andreas Temme – tajny agent, który twierdził, że nie usłyszał wystrzałów, nie poczuł zapachu prochu, ani nie zauważył martwego ciała leżącego za ladą" - czytamy w przesłanej informacji.

Stępkowska przypomniała, że "w 2016 r. kilka organizacji społecznych skupionych w ramach porozumienia +Unraveling the NSU Complex+, zwróciła się do Forensic Architecture z prośbą o przeanalizowanie zeznań agenta Temmego". "Przebieg zbrodni stał się podstawą drobiazgowej pracy śledczej. Forensic Architecture stworzyli trójwymiarową symulację kafejki internetowej oraz odtworzyli prawdopodobne zachowanie osób, które były na miejscu zbrodni. Całość trwa 9 minut i 26 sekund, tyle ile trwało całe zdarzenie. W swojej pracy, na którą składa się również seria wykładów, Forsenic Architecture poddali w wątpliwość zeznania Temmego" - napisano.

Jak wyjaśniono, Ben Frost postanowił przełożyć efekty śledztwa Forensic Architecture na język opery. "Śpiewacy poruszając się po minimalistycznej scenografii będącej rekonstrukcją miejsca zbrodni, odtwarzają poszczególne momenty, szukając różnych, często sprzecznych wersji wydarzeń. Osią kompozycji są dwa dźwięki - wystrzały z broni, której użyli napastnicy" - czytamy w opisie opery.

"Siłą napędową kompozycji jest pragnienie dojścia do prawdy, które zostaje zderzone z bezsilnością i brakiem ostatecznego wyroku" - dodano.

Autorką libretta jest Daniela Danzs, a za tekst i dramaturgię odpowiadają Yvonne Gebauer i Friederike Schubert. Scenografię stworzyły Lisa Daessler i Mirella Weingarten. Kostiumy zaprojektowała Kerstin Krueger. Za reżyserię światła odpowiada Carlos Boix. Muzykę skomponowali Ben Frost i Petter Ekmann, choreografię stworzyła Sasha Milavic Davies, a kierownikiem muzycznym jest Florian Gross.

Występują: Sabrina Ceesay, Mathias Max Herrmann, Nicolas Matthews, Tahnee Niboro, Gudrun Pelker, Yannick Spanier i Hubert Zapiór.

Ephemera Festival to nowy festiwal w Warszawie organizowany przez twórców i twórczynie krakowskiego Unsoundu. W programie wydarzenia znalazły się muzyka, taniec, wystawy i performanse. Pierwsza odsłona festiwalu powstała w odpowiedzi na potrzebę uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych w czasie pandemii.

Obok TR Warszawa partnerami festiwalu są, m.in.: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Nowy Teatr w Warszawie, Teatr Powszechny im. Zygmunta Huebnera w Warszawie, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Galerii Foksal.