W niedzielę w wieku 40 lat zmarł reżyser teatralny Giovanny Castellanos. O jego śmierci poinformował krakowski Teatr Bagatela, gdzie Castellanos przygotowywał spektakl "Ich czworo".

"Z niedowierzaniem i wielką przykrością przekazujemy Wam bardzo smutną wiadomość. Dzisiaj zmarł Giovanny Castellanos. Kapitalny, wspaniały, ciepły i pełen radości życia człowiek. Jeszcze dosłownie kilka dni temu pracował nad przygotowaniem premiery "Ich czworo". Będzie nam brakować jego energii, talentu i serdeczności" - podano na Facebooku Bagateli.

Giovanny Castellanos urodził się w 1980 r. w Kolumbii. Do Polski przyjechał pod koniec lat 90. W 2003 r. ukończył Wydział Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

W 1998 r. wystąpił w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w spektaklu "Słowo Boże..." jako Pielgrzym. Przy realizacji tego spektaklu pełnił również funkcję asystenta reżysera. Asystował także przy reżyserii spektakli m.in. Krystiana Lupy, Jerzego Stuhra, Mikołaja Grabowskiego, Andrzeja Wajdy, Józefa Opalskiego.

Jego debiut reżyserski przypadł na maj 2004 r., zrealizował wtedy sztukę "Oleanna" Davida Mameta na scenie Fundacji Starego Teatru w Krakowie. Wyreżyserował wiele spektakli teatralnych i performansów nie tylko w Polsce, ale i za granicą - w USA, Niemczech, Hiszpanii.

W 2006 r. został asystentem dyrektora ds. programowych w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W tym samym roku objął również funkcję kierownika artystycznego jednej ze scen teatru - Sceny Margines, na którą wprowadzał wymagający progresywny repertuar. Na deskach olsztyńskiego teatru wyreżyserował m.in. spektakle: "Pętla" Marka Hłaski, "Mur" Jeana Paula Sartre’a i "Noc Helvera" Villqista.

Współpracował z takimi teatrami, jak m.in Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie, Teatr Bagatela w Krakowie, opolski Teatr Kochanowskiego.

W 2019 r. wyreżyserował "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Tarnopolskie Wieczory Teatralne za spektakl "Podróż do wnętrza pokoju" według sztuki Michała Walczaka (2006). Przedstawienie "Trzej Muszkieterowie" w jego reżyserii, powstałe krakowskiej Łaźni Nowej zdobyło nagrodę publiczności podczas VII Karnawału Komedii w Katowicach (2014).

Do ostatnich dni życia w krakowskim Teatrze Bagatela pracował nad inscenizacją sztuki Gabrieli Zapolskiej "Ich czworo".